а Untitled Page

Охорона здоров’я. Огляд галузі

 

план закупівель

річні закупівлі

додаток річні закупівлі

наказ 45-о та паспорти

додаток до річного плану 1

додаток до річного плану

паспорт затверджений наказом 30-о (4)

паспорт затверджений наказом 30-о (3)

паспорт затверджений наказом 30-о (2)

паспорт затверджений наказом 30-о (1)

паспорт затверджений наказом 30-о

наказ про затвердження бюджетої програми 30-0

додаток до річного плану закупівель

паспорту бюджетної програми  місцевого бюджету 2

паспорту бюджетної програми  місцевого бюджету 1

наказ про затвердження паспорту бюджетної програми 11-0

 

паспорт бюджетної програми нова редакція

Додаток до річного плану закупівель


 

Відповідно до Указу Президента України № 281/94 від 03.06.1994року щороку у третю неділю червня в Україні святкують День  медичного працівника.

 

ШАНОВНІ

              МЕДИЧНІ ПРАЦІВНИКИ!     

                       

       

 

Прийміть найщиріші вітання зі словами вдячності за вашу благородну працю.
          Споконвіку більше за скарби та всілякі надбання цінувалося здоров’я людини. А тому професія лікаря завжди була однією з найнеобхідніших і найшановніших. Саме для неї завжди були, є і будуть актуальними такі поняття, як доброта, гуманність благородність і професіоналізм. Ви даруєте людям найдорожче – здоров’я, віру та надію.

З нагоди свята шлемо низький уклін усім працівникам охорони здоров’я за сумлінну та невтомну працю. Нехай сторицею повертається до вас добро, дароване людям. Нехай у ваших домівках завжди панують щастя і мир. Міцного здоров’я, благополуччя і добра вам та родинам!

Відділ охорони здоров’я30.05.2019 року відбулася колегія відділу охорони здоров’я райдержадміністрації.

 

На колегії було розглянуто 7 питань:

1. Підсумки роботи лікувально – профілактичних закладів району за І квартал 2019 року та усунення недоліків, які були допущені протягом звітнього періоду.

2. Стан надання медичної допомоги онкологічним хворим в районі. Проблеми. Шляхи їх вирішення.

3. Хід виконання наказу МОЗ України від 30.01.2009 року №48 «Про проведення моніторингу якості первинної медико – санітарної допомоги», наказу УОЗ від 18.08.2010 року №465-0 « Про розробку локальних протоколів та впровадження маршруту пацієнта» в районі ( без ОТГ).

4.Про хід виконання наказу МОЗ України від 31.07.2014 року № 531 « Про затвердження плану заходів МОЗ України, спрямованих на запобігання та виявленя корупції, наказу УОЗ від 29.08.2014 року № 374-0 «Про затвердження заходів УОЗ, спрямованих на запобігання та виявлення корупції» та відповідних наказів по ВОЗ в районі (без ОТГ).

5. Про хід виконання розпорядження ОДА від 12.11.2013 року №389 «Про план заходів щодо реалізації в області стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року» від 20.11.2015 року № 422 «Про програму «Ромське населення Закарпаття на період 2016 -2020 роки» в районі.

6. Аналіз малюкової смертності та смертності дітей старших вікових категорій в районі. Стан надання медичної допомоги дітям на лікарських дільницях з найвищою малюковою смертністю. Проблеми. Шляхи їх вирішення.

7. Інформація про стан розгляду листів, скарг та заяв громадян, що поступили в ДОЗ, ВОЗ Перечинської РДА, Перечинську ЦРЛ та КНП «Перечинський районний Центр ПМСД» Перечинської районної ради на протязі І кварталу 2019 року.

Заслухавши та обговоривши доповідь начальника відділу охорони здоров’я Гавриляк І.С., співдоповіді головного лікаря Перечинської ЦРЛ Данилаш В.В., директора ЦПМСД районної ради Малишко Ю.Ю., позаштатних районних спеціалістів, завідувачів АЗПСМ, медична колегія відмітила, що протягом І кварталу 2019 року робота лікувально-профілактичних закладів району була спрямована на забезпечення стабільної роботи медичних закладів, зміцнення матеріально – технічної бази, покращення якості обслуговування населення, забезпечення доступу до медичних послуг, поліпшення стану здоров’я та продовження  тривалості життя населення району.

            Медична допомога населенню надається на первинному та вторинному рівнях. Забезпечено приємственість між первинним та вторинним рівнями надання медичної допомоги. Все населення обслуговується сімейними лікарями.

 

У районі значна увага приділяється реорганізації галузі охорони здоров’я. 


 

25.05.2019  року відбулась 19 – та обласна спартакіада працівників закладів та установ охорони здоров`я і лікувально - оздоровчих закладів Закарпатської області

В спартакіаді прийняли участь 45 районних, обласних закладів та санітарно – курортних колективів (близько 1250 учасників). Медичні працівники Перечинської ЦРЛ та КНП «Перечинський районний Центр ПМСД» Перечинської районної ради взяли участь в змаганнях з 7 видів спорту, а саме: легка атлетика, настільний теніс, шашки, шахи, кульова стрільба, армспорт, дартс. За підсумками спартакіади медичні працівники здобули призові місця по шашках.

Слід відзначити активних учасників спартакіади : Малишко Ю.Ю.- директор КНП «Перечинський районний Центр ПМСД» Перечинської районної ради, Кецук І.М. – завідуюча АЗПСМ с. Т.Ремети, Готрович В.В. – лікар – невролог Перечинської ЦРЛ, Кузнєцова Н.П. – медична сестра хірургічного відділення Перечинської ЦРЛ, та лікарів – стоматологів Перечинської ЦРЛ: Дзямко Т.В., Свалявчик Г.С.                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

 

    


   

13 – 19 травня 2019 року – Всеукраїнський тиждень Планування Сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я

 

            Традиційно, кожного року, в травні місяці відзначається Всеукраїнський Тиждень Планування Сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я.  Цьогоріч Міністерство охорони здоров’я України визначило період проведення Тижня Планування Сім’ї та збереження репродуктивного здоровя  з 13.05.2019 р. по 19.05.2019 р. Метою проведення Тижня є підвищення поінформованості населення з актуальних  питань охорони репродуктивного здоров’я, значимості збереження репродуктивного здоров’я, пропаганди здорового способу життя та покращення демографічної ситуації в країні.

            Основна мета Всеукраїнського тижня планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я — привернути увагу урядових, громадських організацій, медичних працівників та населення до вирішення проблем планування сім’ї і репродуктивного здоров’я, а також до подолання негативних тенденцій у демографічній ситуації України. Виконувати такі завдання МОЗ України сьогодні допомагають міжнародні неурядові організації.

Репродуктивне здоров’я є найважливішою частиною загального здоров’я, займає провідне місце в розвитку людини, підтримує відтворення, передачу спадкових якостей, стосується особистих і, в значній мірі, цінних аспектів життя.

Існує багато чинників, які завдають непоправної шкоди репродуктивному здоров’ю. Один з них — аборти, які впливають на пере­біг наступних вагітностей та пологів. Протягом останнього десятиріччя в Україні суттєво зменшилася кількість абортів: у 1990 р. 82 з 1000 жінок дітородного віку зробили аборт, а у 2009 р. цей показник становив приблизно 15 з 1000 жінок дітородного віку. До того ж значно збільшилася кількість жінок, які використовують контрацептиви.

Особливу стурбованість викликає розповсюдженість серед осіб репродуктивного віку ВІЛ-інфекції та інших хвороб, які передаються статевим шляхом.

Планування сім’ї – надійний спосіб збереження та покращення здоров’я жінок та дітей. Відповідальність за планування сім’ї лягає на обох майбутніх батьків, передбачає оволодіння знаннями про те, з якого віку можна народжувати дітей, скількох мати дітей, яких інтервалів дотримуватись між пологами, а головне – практикувати здорову по відношенню до себе та майбутнього покоління поведінку. Дуже важливо знати методи запобігання небажаній вагітності. Це допоможе уникнути аборту – шкідливої та небезпечної для здоров’я жінки операції.

Для вирішення зазначених проблем у багатьох регіонах України створені і функціонують мережі служб планування сім’ї та дитячої і підліткової гінекології, центри репродуктивного здоров’я підлітків, котрі проводять гігієнічну і просвітницьку роботу серед підлітків та молоді, формують у них відповідальну сексуальну культуру. Крім того, у консультативних пунктах центрів соціальних служб для молоді проводиться пропаганда здорового способу життя з метою збереження репродуктивного здоров’я.

 

 


 

 В рамках проведення Всеукраїнського тижня громадського здоров`я надаємо інформаційне повідомлення на тему : «Громадське здоров`я»

Громадське здоров`я (англ. Public health) — це наука та практика попередження захворювань, збільшення тривалості життя і зміцнення здоров`я шляхом організованих зусиль суспільства.

Система громадського здоров`я — комплекс інструментів, процедур та заходів, що реалізуються державними та недержавними інституціями для зміцнення здоров`я населення, попередження захворювань, збільшення тривалості активного та працездатного віку та заохочення до здорового способу життя шляхом об`єднаних зусиль усього суспільства.

Громадське здоров`я включає в себе міждисциплінарні підходи епідеміологіїбіостатистики і охорони здоров`я. Іншими важливими галузями є гігієна довкілля, здоров`я населення, психогігієнабезпека руху, економіка охорони здоров`я, державна політика, психічне здоров`я, страхова медицина, безпека та гігієна праці, тощо.

У центрі уваги громадського здоров`я є поліпшення здоров`я та якості життя шляхом профілактики і лікування захворювань та інших фізичних і психічних станів. Це робиться завдяки епідеміологічному нагляду за випадками та індикаторами здоров`я і шляхом пропаганди здорового способу життя. Прикладами загальних заходів громадського здоров`я є заохочення миття рук, грудного вигодовування, проведення вакцинації і розповсюдження презервативів для боротьби з поширенням захворювань, що предаються статевим шляхом.

Сучасне громадське здоров`я — це робота багатопрофільних бригад громадського здоров`я, включаючи лікарів, що спеціалізуються в галузі громадського здоров`я, комунальної медицини, інфекційних захворювань, психологів, епідеміологів, біостатистів, медичних мікробіологів, посадових осіб із санітарного стану навколишнього середовища, інспекторів громадського здоров`я, фармацевтів, стоматологів, медсестер за напрямком громадського здоров`я, дієтологів і нутриціологів, ветеринарів, інженерів громадського здоров`я, юристів у галузі громадського здоров`я, соціологів, спеціалістів з розвитку громад, експертів комунікації, спеціалістів з біоетики, тощо.

У листопаді 2016 р. Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію розвитку системи громадського здоров`я.

У 2018 році в Україні запроваджено принцип збереження здоров`я населення, за якого всі ухваленні урядом рішення аналізуватимуться з точки зору впливу їх реалізації на громадське здоров`я.

Визначеня поняття

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров`я, під поняттям «здоров`я» слід розуміти «стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів.

Складові здоров’я:

Фізичне здоров’я- функціонування людського організму і стан здоров’я кожної з його систем. Для нас важливо знати, як повинен функціонувати наш організм, як визначити, чи все гаразд у нас із здоров’ям .

Розумове здоров’я- це наша здатність отримувати інформацію, наша обізнаність, звідки отримувати необхідну інформацію, як її використовувати. Ми повинні вміти збирати потрібні знання із різноманітних джерел і бути спроможними використовувати цю інформацію для прийнятті рішень стосовно нашого організму.

Емоційне здоров’я – це здатність розуміти наші почуття і виражати їх. Знання про те, як почуваємося ми самі і як почуваються інші. Допомагає нам виражати свої почуття у зрозумілий для інших спосіб. Важливо комфортно почувати себе, беручи до уваги діапазон емоцій, і знати коли людям добре , а коли ні.

  Соціальне здоров’я –це те, як ми почуваємо себе в якості індивідуумів чоловічої або жіночої статі, як ми взаємодіємо з іншими людьми. Нам необхідно розуміти, що дійсно є для нас важливим у взаємовідносинах з друзями, сім’єю , коханими і всіма тими з ким ми взаємодіємо. Ми повинні виробляти вміння, які допоможуть нам у цих взаємовідносинах.

Особисте здоров’я – це відчуття себе як особи. Відчуття розвитку свого «его»(«его» це частина нашої суті, яка вимагає від нас розвитку почуття власної особистості і самовдосконалення), це наші сподівання у досягненнях, наше уявлення про успіх. Кожен з нас знаходить унікальні способи самовираження, залежно від того, що ми цінуємо і чого ми сподіваємося досягти для себе та суспільства. Наприклад, деякі люди знаходять самореалізацію в своїй роботі або кар’єрі, інші в сім’ї, а ще інші в діяльності на благо інших. Ми можемо визначити для себе те, що приносить задоволення власному «его».

Духовне здоров’я - є серцевиною складових здоров’я. Духовне здоров’я є стрижнем нашого існування. Це суть нашого буття(те що ми цінуємо і що є для нас найважливішим).Духовність дає можливість зрозуміти співвідношення аспекту духовного здоров’я  з іншими п’ятьма.   

 

У центрі уваги втручань громадського здоров`я є запобігання і управління захворюваннями, травмами та іншими станами, пов`язаних зі здоров`ям, шляхом нагляду і пропагування здорового способу життя, здорових громад та навколишнього середовища. Багато захворювань можуть бути попереджені за допомогою простих і немедичних методів. Наприклад, дослідження показали, що простий акт миття рук з милом може попередити багато інфекційних хвороб.

 Прикладами звичайних заходів громадського здоров`я є різні (які спрямовані на попередження тих чи інших хвороб - флешмоби, прес-конференції, акції, круглі столи, семінари –тренінги та інше) комунікаційні програми громадського здоров`я, програми вакцинації та роздавання презервативів. Такі та подібні заходи вносять значний вклад в здоров`я населення і збільшення тривалості життя.

Існує велика нерівність у доступі до охорони здоров`я та ініціатив у сфері охорони здоров`я між розвиненими країнами і країнами, що розвиваються. У останніх інфраструктура громадського охорони здоров`я все ще формується.

Громадське здоров`я, через місцеві системи охорони здоров`я та організації відіграє важливу роль у зусиллях по профілактиці хвороб у країнах, що розвиваються і в розвинених країнах. Всесвітня організація охорони здоров`я (ВООЗ) — міжнародне агентство, яке координує і працює з глобальними питаннями громадського здоров`я. Більшість країн для реагування на внутрішні проблеми зі здоров`ям мають свої власні державні органи у сфері громадського здоров`я, які іноді називають міністерствами здоров`я. Наприклад у Канаді є Агенція з громадського здоров`я — національна агенція, що відповідає за громадське здоров`я, готовність до надзвичайних заходів та відповідь на них, контроль та попередження інфекційних та хронічних хвороб. В Україні є управління громадського здоров`я в Міністерстві охорони здоров`я.

Сучасні програми громадського здоров`я

Більшість урядів визнають важливість програм громадської охорони здоров`я в зниженні захворюваності, інвалідності, а також ефектів старіння та інших фізичних і психічних станів здоров`я, хоча громадське здоров`я в цілому отримує значно менше державного фінансування в порівнянні з медициною. Державні програми громадського здоров`я по проведенні вакцинації досягли успіхів у зміцненні здоров`я, у тому числі ліквідації віспи — хвороби, від якої людство страждало протягом тисяч років.

Всесвітня  організація охорони здоров`я (ВООЗ) визначає основні функції програм громадського здоров`я, серед яких:

·             забезпечення лідерства з питань, важливих для здоров`я, і участь у партнерствах, коли необхідні спільні дії;

·             формування порядку денного наукових досліджень і стимулювання збору, освоєння і поширення цінних знань;

·             встановлення норм і стандартів, сприяння та контроль за їх виконанням;

·             формулювання етичних і заснованих  на доказах варіантів політики;

·             моніторинг ситуації та оцінка тенденцій в галузі охорони здоров`я.

Зокрема, програми нагляду у сфері громадського здоров`я можуть:

·             слугувати системою раннього попередження про можливі надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров`я;

·             документувати вплив втручання або відслідковувати прогрес щодо зазначених цілей;

·             здійснювати моніторинг та уточнення епідеміології проблем зі здоров`ям, що дозволяє визначати пріоритети, а також розробляти політики і стратегій в галузі охорони здоров`я;

·             проводити діагностику, дослідження і моніторинг проблем зі здоров`ям і небезпек для здоров`я спільноти.

Наприклад, ВООЗ повідомляє, що щонайменше 220 мільйонів людей у світі хворіють на цукровий діабет. Його частота швидко зростає, по розрахункам до 2030 року кількість смертей від діабету подвоїться. У червні 2010 редакційній статті медичного журналу «Ланцет» автори висунули думку: «Той факт, що цукровий діабет 2 типу, захворювання, якому у значній мірі можна запобігти, досягнуло пропорції епідемії   є приниженням громадського здоров`я». Ризик діабету 2 типу тісно пов`язаний із проблемою ожиріння. Оцінки ВООЗ вказують, що на глобальному рівні приблизно 1,5 мільярда дорослих людей мали надлишкову вагу в 2008 році і майже 43 мільйонів дітей у віці до п`яти років мали надлишкову вагу в 2010 році. Сполучені Штати попереду з 30,6 % населення із ожирінням. Слідом Мексика із 24,2 % і Велика Британія з 23 %. Колись це було проблемою країн з високим рівнем доходу, а зараз ожиріння зростає в країнах з низьким рівнем доходів, особливо в містах. Багато програм громадської охорони здоров`я в усі більшою мірою скеровують увагу і ресурси до проблеми ожиріння, з метою усунення основних причин. Серед методів попередження є передусім здорове харчування та фізичні вправи.

Деякі програми та напрямки, пов`язані з просуванням у сфері охорони здоров`я і профілактики можуть бути суперечливими. Одним з таких прикладів є програми по попередженню передачі ВІЛ через кампанії по безпечному сексу і програми обміну голок. Іншим прикладом є контроль тютюнопаління. Зміна поведінки куріння вимагає довгострокових стратегій, на відміну від боротьби з інфекційними захворюваннями, яка зазвичай займає коротший період для відповідних ефектів. Багато країн здійснили великі ініціативи, щоб скоротити куріння, такі як збільшення податків і заборон на куріння в деяких або у всіх громадських місцях.

Багато проблем зі здоров`ям зумовлені неадекватною особистою поведінкою. З точки зору еволюційної психології, надмірне споживання нових речовин, які шкідливі через активацію сформованої системи винагороди для таких речовин як наркотики, тютюн, алкоголь, очищена сіль, жири та вуглеводи. Нові технології на кшталт сучасного транспорту також приводять до зниження фізичної активності. Дослідження показують, що поведінку можна більш ефективно змінити беручи до уваги еволюційні мотивації, а не лише надаючи інформацію про вплив на здоров`я. Тож широкому використанню мила та миттю рук для запобігання діареї набагато ефективніше можна сприяти, якщо пов`язувати відсутність його використання з емоціями огиди. Відраза — це вдосконалена система для запобігання контакту з речовинами, які поширюють інфекційні захворювання. Прикладами можуть бути фільми, у яких показано, як фекалії забруднюють їжу. В індустрії маркетингу вже давно відомо про важливість пов`язування продуктів з високим статусом і привабливістю для інших. У той же час було висловлено думку, що підкреслення шкідливих і небажаних наслідків куріння тютюну на інших осіб і введення заборони на куріння в громадських місцях, були особливо ефективними в зниженні куріння тютюну.

Області застосування в охороні здоров`я

·             Громадське здоров`я не лише поліпшує здоров`я населення шляхом реалізації специфічних заходів на популяційному рівні, але й виявляє та оцінює потреби населення у медичному забезпеченні, включаючи. оцінку поточних медичних послуг та визначення чи вони відповідають цілям системи охорони здоров`я;

·             з`ясування вимоги відповідно до думки фахівців в області охорони здоров`я, представників громадськості та інших зацікавлених сторін;

·             визначення найбільш доречних втручань;

·             врахування потреби в ресурсах для запропонованих втручань та оцінка їх економічної ефективності;

·             підтримку прийняття рішень у охороні здоров`я та плануванні медичних послуг, включаючи будь-які необхідні зміни.

Історичні аспекти громадського здоров’я

Одна з найважливіших стратегій покращення громадського здоров`я — це пропагування сучасної медицини та наукової нейтральності. Про це вказувала на прикладі компанії проти нематод у Мексиці у 1920-х: громадське здоров`я не може лише стосуватись політиків чи економістів. Політичні чинники, наприклад вибори, можуть змусити урядовців приховати справжні цифри хворих у їх регіоні людей. Тому наукова нейтральність вкрай важлива для формування політики у галузі громадського здоров`я. Вона може забезпечити те, що потреби у лікуванні будуть задовольнятись незалежно від політичних та економічних умов Громадське здоров`я сягає корінням в сиву давнину. Від витоків людської цивілізації, було визнано, що забруднена вода і відсутність належної утилізації відходів поширюються інфекційні захворювання (теорія міазмів). Ранні релігії намагалися регулювати поведінку, особливо ту, що пов`язана зі здоров`ям: від типу спожитої їжі до регулювання певних терпимих елементів, наприклад, вживання алкоголю або сексуальних відносин. Лідери несли відповідальність за здоров`я своїх підданих для забезпечення соціальної стабільності, процвітання і підтримки порядку.

З римських часів було зрозуміло, що відповідна система управління відходами була запорукою громадського здоров`я у місті. У стародавньому Китаї лікарі після епідемії натуральної віспи розробили метод її профілактики  ще за 1000р. до нашої ери: людина без хвороби могла отримати певний рівень імунітету вдихаючи висушені кірки, що утворились навколо розкритої пустули  інфікованих хворих. Дітей захищали внесенням гною з пустул у поверхневі подряпини на передпліччі- що являє собою приклади майбутньої системи вакцінації.

У 1485 у Венеціанській республіці було організувано Магістрат Здоров`я — постійний суд інспекторів здоров`я з особливою увагою щодо попередження поширення епідемій із-за кордону на її території. Спочатку Венеціанський сенат призначав трьох інспекторів. У 1537 за це відповідала Велика Рада, у 1556 було додано двох суддів із завданням контролю від імені Республіки.

Проте, згідно з Мішелем Фуко, модель управління при чумі була замінена на моделлю холери. Пандемія холери спустошила Європу між 1829 та 1851. З нею вперше боролись використанням, як Фуко говорив «соціальної медицини», яка зосереджувалась на потоці, циркуляції повітря, розміщенні цвинтарів, тощо. Усі ці занепокоєння, народжені з теорії міазмів, змішались з урбаністичними проблеми управління населеністю. Німеччина концептуалізувала це у Polizeiwissenschaft («Поліцейській науці»).

У XVIII столітті у Англії спостерігалось швидке зростання кількості лікарень. У кінці цього століття було закладено підґрунтя основних поліпшень у сфері громадського здоров`я: соціальне зло було визначено, приватні філантропи звернули на це увагу, зміна громадської думки призвела до активних дій влади.

Едвард Дженнер вакцинує людей, які бояться, що через це у них з`являться коровоподібні відростки. Карикатура 1802 року.

Практика вакцинації стала поширеною у 1800-х після основоположної роботи Едварда Дженнера по профілактиці натуральної віспи. У 1754 було опубліковано дослідження Джеймса Лінді  щодо причин цинги серед моряків та зменшення її проявів шляхом введення фруктів до їх раціону при тривалих мандрівка. Королівський морський  флот схвалив цю ідею. Робились зусилля поширення заходів охорони здоров`я до більш широкого загалу: у 1752 Британський лікар Сер Джон Прінгл опублікував працю «Спостереження захворювань у армії у Кемп Гаррісон» (англ.Observations on the Diseases of the Army in Camp and Garrison), в якій він виступав за важливість адекватної вентиляції у військових казармах та забезпечення солдат вбиральнями.

Початком епідеміології як науки стало визначення Джоном Сноу забрудненої громадської водяної помпи джерелом спалаху холери 1854 року у Лондоні. Доктор Сноу вірив у мікробну теорію хвороб, а не в поширену теорію міазмів. Він уперше описав свою теорію у 1849 у есе «Щодо способу зв`язку холери» (англ. On the Mode of Communication of Cholera), з наступним виданням детальнішого трактату у 1855. Останній включав результати його дослідження ролі водопостачання у епідемії 1854 року у Сохо.

Спілкуючись з місцевими жителями (з допомогою Генрі Вайтхеда), він визначив джерело спалаху — насос комунального водопостачання на Брод-стріт (тепер Бродвік-стріт). Хоча хімічне та мікроскопічне дослідження Сноу зразків води з насоса на Брод - стріт не довели переконливо його небезпеку, його аналіз схеми захворювання були достатньо переконливими для місцевої влади аби вимкнути помпу колодязя, видаливши ручку.

На межі ХХ століття завдяки основоположним для бактеріології роботам французького хіміка Луї Пастера та німецького науковця Роберта Коха були розроблені методи ізоляції хвороботворних бактерій та винайдені вакцини. Британський лікар Рональд Росс визначив, що москіти є переносниками малярії, чим заклав підґрунтя для боротьби з хворобою. Joseph Lister зробив революцію у хірургії запровадженням антисептичної хірургії для усунення інфекції. Французький епідеміолог Поль - Луі Сімон підтвердив, що чуму переносять блохи, які паразитують на пацюках. Американці Вальтер Рід та Джеймс Керол (науковець) продемонстрував, що москіти переносять вірус жовтої лихоманки.

Після перемог над епідемічними хворобами, громадське здоров`я почало звертати більше уваги на хронічні захворювання, у тому числі рак та серцево-судинні захворювання. Попередні зусилля з використання профілактичних методів у багатьох розвинених країнах вже призвели до різкого зменшення смертності новонароджених.

Здорове суспільство- незмінний приоритет для Всесвітньої організації охорони здоров’я . І треба признати, що у цьому питанні прогресивна частина світової спільноти вже має певні здобутки. Середня тривалість життя  чоловіка у багатьох країнах ЄС  вже становить майже 80 років, а жінки 85. Серед європейських лідерів за тривалістю життя-Швейцарія, Італія, Франція та Ісландія.

Безумовно здоров’я нації багато в чому залежить від особливостей харчування, кліматичних умов, екологічної безпеки та ряду інших об’єктивних факторів, які є визначальними для здоров’я людини. Але в той же час все більший вплив на якість та здоров’я людини  та тривалість життя- має система громадського здоров’я країни. Ми нарешті почали про це говорити.

Нам, як жодній країні Європи потрібна потрібна потужна система громадського здоровя. Ми нажаль перші в Європі за кількістю  ВІЛ- позитивних , в нас досі не вирішена проблема з туберкульозом…Ми країна де сталася ядерна катастрофа…Більше 8% земель під сміттєзвалиськом. Низку індустріальних районів України можна сміливо назвати зонами екологічного лиха, але там і досі живуть люди, які часто помирають дуже рано. Не доживаючи навіть до пенсійного віку. Враховуючи вище згадані фактори і ряд інших обставин. Ми маємо негайно впроваджувати  ефективну систему профілактичної медицини.

П’ять складових громадського здоров’я, а саме:

1.             Ведення здорового способу життя. Варто з дитинства заохочувати людей вести здоровий спосіб життя. Просвітницька діяльність посідає чільне місце у системі громадського здоров’я. Але в той же час рівень здорового способу життя залежить від фінансового забезпечення, наявності відповідальної інфраструктури у населених пунктах, дотримання міжнародних стандартів якості питної води та їжі, тощо. Тож , як ми бачимо тут важлива тісна міжсекторальна співпраця.

2.             Профілактика захворювань. Весь цивілізований світ вже давно ставить ставку на профілактику захворювань. Для цього , наприклад створюється низка скринінгових програм наприклад для ранньої діагностики раку молочної залози.

3.             Співпраця громадян, держави та неурядових організацій. Треба зазначити , що у складі неурядових організацій  працює чимало експертів, які часто виконують свою роботу на волонтерських засадах. Нам треба перейти на здорову мотиваційну систему та оплачувати цю роботу, адже вона вкрай важлива для суспільства.

4.             Доступна та якісна медицина. Тут і не варто пояснювати важливість цього аспекту.

5.             Контроль  моніторинг та оцінка медичних послуг. А з цим у нас досить великі проблеми. Ми досі не маємо реальної картини, яка б ілюструвала би ситуацію довкола питань, що стосуються систем охорони здоров’я. А в тім лише розуміння реальних справ дозволить нам зрушити з мертвої точки та розпочати роботу на покращення ситуації.

 


06.03.2019 року відбулась медична колегія відділу охорони здоров’я Перечинської районної державної адміністрації. З наступним порядком денним:

1.Підсумки роботи лікувально – профілактичних закладів району за 2018 рік та завдання, що стоять перед галуззю на 2019 рік.

2. Про стан надання психіатричної допомоги населенню району. Проблеми. Шляхи їх вирішення.

3. Аналіз епідеміологічної ситуації з туберкульозу в розрізі амбулаторій загальної практики сімейної медицини району за підсумками роботи 2018 року.

4. Про хід виконання державних галузевих програм за підсумками 2018 року в районі.

5. Про стан використання матеріальних цінностей отриманих централізовано за рахунок коштів державного бюджету та коштів субвенції на виконання заходів Державних Програм.

6. Інформація про стан розгляду листів, скарг та заяв громадян, що поступили в Департамент охорони здоров’я,  відділ охорони здоров’я Перечинської РДА, Перечинську ЦРЛ та КНП «Перечинський РЦ ПМСД» Перечинської районної ради Закарпатської області.

     Заслухавши та обговоривши доповідь начальника відділу охорони здоров’я Гавриляк І.С., співдоповіді головного лікаря Перечинської ЦРЛ Данилаш В.В., директора КНП ЦПМСД Малишко Ю.Ю.,позаштатних районних спеціалістів, завідувачів АЗПСМ, медична колегія відмічає, що протягом 2018 року робота лікувально – профілактичних закладів району була спрямована на забезпечення стабільної роботи медичних закладів, зміцнення матеріально – технічної бази, покращення якості обслуговування населення, забезпечення доступу до медичних послуг, поліпшення стану здоров’я та продовження тривалості життя населення району.

 

     Рішенням колегії було прийнято роботу галузі охорони здоров’я за підсумками  2018 року  вважати задовільною. 


додаток до річного плану 

Річний план закупівель на 2019 рік

 

протокол річного плану закупівель 

Паспорт бюджетної програми 2019


Структура  комунального некомерційного підприємства «Перечинський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги» Перечинської районної ради Закарпатської області

 

 (Малишко Ю.Ю. – директор), юридична адреса  с. Тур’ї Ремети, вул. Центральна, 16

п/п

Назва закладу

 

Адреса

 

П.І.Б керівника

1

АЗПСМ с. Дубриничі

с. Дубриничі,  вул. Дружби, 5

Бурлакова Н.А.

2

АЗПСМ с. Т.Ремета

с. Т.Ремета, вул. Центральна, 16

Кецук І.М.

3

АЗПСМТ с. Т.Пасіка

с. Т.Пасіка, вул. Турянська, 33

Король К.В.

4

АЗПСМ с. Т.Поляна

с. Т.Поляна, вул. Зелена, 80

Гуштан О.Ю.

5

АЗПСМ с. Порошково

с. Порошково, вул. Центральна, 87

Плавайко В.М.

6

АЗПСМ с. Т.Бистра

с.Т.Бистра, вул. Духновича, 110

Ковач І.І.

7

АЗПСМ с. Турички

с. Турички,   вул. Центральна, 30

Ганчак Л.І.

1

ФАП с. Мокра

с. Мокра, 60

Бобаль А.В.

2

ФАП с. Маюрки

с. Маюрки, 23

Фейса М.В.

3

ФАП с. Свалявка

с. Свалявка, 44/1

Тимянинець Г.М.

4

ФАП с. Пастілки

с. Пастілки, вул.. Шевченка, 2

Кузьма М.М.

5

ФАП с. Новоселиця

с. Новоселиця, 27

Возняк Х.І.

6

ФАП с. Полянська Гута

с. Полянська Гута, вул.. Центральна, 113

Штефаняк О.М.

7

ФАП с. Липовець

с. Липовець, вул. Г. Сковороди, 29

 

8

ФАП с. Вільшинки

с. Вільшинки, 92

Літак Г.В.

9

ФАП с. Туриця

с. Туриця, вул. Центральна, 79

Мельник Л.І.

10

ФАП с. Раково

с. Раково, вул. Центральна, 21

Машкаринець Ю.І.

Інформаційно-просвітницька робота серед населення щодо захвозюваності на кір в Україні

https://drive.google.com/open?id=1Z3h--hNUUW5kLqyKi1gTMAlL7SY943gK 

  


Паспорт

паспорт

паспорт 

паспорт


 

ІНФОРМАЦІЯ

ПРО ЛІКАРІВ З НАДАННЯ ПЕРВИННОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ, ЩО ПРАЦЮЮТЬ В

КНП «ПЕРЕЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ ЦЕНТР ПМСД» станом на 01.08.2018 рік

 

№ пп

Прізвище, ім’я та по батькові

Спеціальність

Рівень кваліфікації

Стаж роботи

Адреса місця надання первинної медичної допомоги

Телефон

1

Бурлакова

Надія Андріївна

Лікар загальної практики - сімейний лікар

вища

34 роки

АЗПСМ с. Дубриничі вул.Дружби, 5,

ФАП с.Новоселиця, 27

0958722498

2

Керецман

Наталія Йосипівна

Лікар загальної практики - сімейний лікар

вища

32 роки

АЗПСМ с. Дубриничі

вул. Дружби, 5,

ФАП с.Пастілки

вул.. Шевченка, 2

0507580143

3

Кецук

Іванна Миколаївна

Лікар загальної практики - сімейний лікар

друга

8 років

АЗПСМ с. Т.Ремета,

вул. Центральна, 16

0505418307

4

Ганчак

Людмила Іванівна

Лікар загальної практики - сімейний лікар

вища

41 рік

АЗПСМ с. Турички,

вул. Центральна, 30

0958504015

5

Король

Клара Василівна

Лікар загальної практики - сімейний лікар

без категорії

34 роки

АЗПСМ с. Т.Пасіка,

вул. Турянська, 33

0635214056

6

Майдич

Леся Юріївна

Лікар загальної практики - сімейний лікар

без категорії

 

АЗПСМ с. Т.Ремета,

вул. Центральна, 16,

ФАП с.Раково,

вул.. Центральна, 21

0955832833

7

Шимоня

Інна Володимирівна

Лікар загальної практики - сімейний лікар

перша категорія

16 років

АЗПСМ с. Т.Ремета,

вул. Центральна, 16,

ФАП с.Туриця,

вул.. Центральна, 79

0997417225

8

Лалакулич

Ульяна Миколаївна

Лікар загальної практики - сімейний лікар

перша категорія

15 років

АЗПСМ с. Порошково,

вул. Центральна, 87,

ФАП с.Свалявка, 44/1

0501000357

9

Малишко

Наталія Миколаївна

Лікар загальної практики - сімейний лікар

вища

31 рік

АЗПСМ с. Порошково,

вул.  Центральна, 87,

ФАП с.Мокра, 60

0507256866

10

Плавайко

Вікторія Михайлівна

Лікар загальної практики - сімейний лікар

друга категорія

10 років

АЗПСМс. Порошково,

вул. Центральна, 87,

ФАП с.Маюрки, 23

0668658918

11

Ковач

Іван Іванович

Лікар загальної практики - сімейний лікар

вища

29 років

АЗПСМ с. Т.Бистра,

вул. Духновича, 110

0501328675

12

Гуштан

Оксана Юріївна

Лікар загальної практики - сімейний лікар

вища

30 років

АЗПСМ с. Т.Поляна,

вул. Зелена, 80,

ФАП с. П.Гута,

вул.. Центральна, 113

0664009859

 

Адміністрація Центру


додаток до річного плану на 2018 рік

Паспорти бюджетних програм у новій редакції

Паспорти бюджетних програм місцевих бюджетів

Додатки до річного плану

Зміни до річного плану

Паспорти бюджетних програм місцевих бюджетів та звіти про їх виконання

Інформація про виконання річного плану

Додаток до річного плану

_________________________________________________________________________________________________

 Доступні ліки

У квітні 2017 року Уряд розпочав програму "Доступні ліки". Пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу можуть отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою. Сума затверджених коштів на 2018 рік для Перечинського району на відшкодування витрат, понесених у зв’язку із відпуском лікарських засобів, вартість яких повністю чи частково відшкодовується становить 822,7 тисяч гривень.

Як отримати безкоштовні ліки?

1.Зверніться до лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт.

2. Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки».

3. Отримайте ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом.

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

 

Станом на 28 лютого 2018 року в Перечинському районі в Урядовій Програмі «Доступні ліки» задіяні чотири аптечні заклади :

 

-          ТзОВ фірма «Медфарм» Аптека № 32, Перечинський район, м. Перечин, вул. Ужгородська, 8

-          ТзОВ “Ужфарм» , Аптека № 17, Перечинський район, м. Перечин, пл. Народна, 19

-          ТзОВ "Подорожник-Закарпаття", Аптека № 43, Перечинський район, м. Перечин, вул. Ужанська, 13/3

-          ТзОВ "БМ&Н", Аптека № 6, Перечинський район, м. Перечин, вул. Ужанська, 16

 

Річний план зі змінами і додатки до нього

Медична рада реформ

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

Мережа аптек у Перечинському районі, які приймають участь в

Урядовій програмі «Доступні ліки».

Завітайте до аптек з позначкою «Доступні ліки», що беруть участь в Урядовій програмі https://goo.gl/2KaRpp

1.м. Перечин, вул. Ужгородська,8 Аптека №32.

2.м. Перечин, пл. Народна, 19 «Ужфарм»

3.м. Перечин, вул. Ужанська 16 Аптека №6

До уваги громадськості!

З 1 квітня 2017 року стартувала Урядова програма «Доступні ліки». Пацієнти можуть отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою.

1. Як отримати безкоштовні ліки?

1. Зверніться до лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт.

2. Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки».

3. Отримайте ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом.

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

2. Коли запрацює програма?

Програма запускається 1 квітня 2017 року. Аптеки на добровільних умовах підписують договір з місцевими органами влади та стають учасниками програми.

3. Чому саме ці категорії захворювань?

Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму.

Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тис., за статистикою 2015-го. Здебільшого, це діти та молодь.

4. Де пацієнт може обміняти рецепт на ліки?

Це може бути будь-яка аптека, що підписала договір з місцевим органом влади.

Список аптек в м. Перечин та Перечинському районі:

м. Перечин, вул. Ужгородська,8 Аптека №32.

м. Перечин, пл. .Народна, 19 «Ужфарм»

м. Перечин, вул. Ужанська 16 Аптека №6

5. Що робити, якщо в аптеці закінчились безкоштовні ліки, або ті, що відшкодовуються?

1. Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку.

2. Пацієнт може звернутись в іншу аптеку.

3. Пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

6. Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?

Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки».

Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно.

Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату.

Ліки, ціна на які перевищує референтну ціну в 5 сусідніх країнах, не підпадають під програму відшкодування.

7. Чи може пацієнт отримати безкоштовні ліки без рецепта?

Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці.

Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

8. Як працює механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації)?

Механізм відшкодування вартості ліків успішно діє в багатьох країнах світу та передбачає забезпечення пацієнтів безкоштовними ліками або значною знижкою на препарати.

В Україні відшкодування вартості ліків визначатиме Національний перелік основних лікарських засобів у 2017 році. У його склад входять рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я 21 міжнародна непатентована назва (МНН або діюча речовина) для лікування серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми та діабету ІІ типу.

9. Як регулюватимуть ціни на лікарські засоби в Україні?

Ціна на лікарські засоби, які відшкодовує держава, має бути обґрунтованою. Дуже часто ціни на одні й ті самі ліки в Україні є значно вищими, ніж у сусідніх країнах. Хоча рівень зарплат українців є нижчим.

У більшості розвинених країн існує практика державної регуляції цін на лікарські засоби. Це дозволяє уникнути необґрунтованого завищення цін на ліки.

Задля забезпечення доступності ліків в Україні, МОЗ встановить граничну оптово-відпускну ціну лікарських засобів по 21 міжнародній непатентованій назві (МНН або діюча речовина), які ввійдуть до програми реімбурсації.

Граничну оптово-відпускну ціну розрахують, базуючись на медіанній ціні на лікарський засіб у 5 сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії.

Це країни ЄС, де вже давно сформована система регулювання цін на лікарські засоби та механізм відшкодування вартості ліків. Оскільки виробникам вигідно реалізувати ліки за такою ціною в сусідніх країнах, отже, так само має бути і в Україні.

Для лікарських засобів, які підлягають відшкодуванню, МОЗ встановить максимальну роздрібну торговельну надбавку на продаж ліків на рівні 15%.

10. Що таке реєстр референтних цін і як ним користуватись?

Міністерство охорони здоров’я порівняло ціни на аналогічні МНН у 5 сусідніх країнах України – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. На основі медіани ціни за добову дозу лікарського засобу в цих 5 країнах, уряд встановив граничну ціну на лікарський засіб, яку буде компенсувати держава.

Важливо розуміти, що ціна в Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню (стовпчик 11) – це оптово-відпускна ціна. Гранична оптово-відпускна ціна за добову дозу міститься в Реєстрі граничних оптово-відпускних цін (стовпчик 6). Максимально дозволена ціна в аптеці – оптово-відпускна ціна за упаковку + 10% постачальницької надбавки + 15% дозволеної торговельної надбавки + 7% ПДВ.

Розмір відшкодування вартості за упаковку лікарського засобу міститься в Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню (стовпчик 15).

Наприклад, Міністерство охорони здоров’я порівняло всі ціни на препарати з діючою речовиною Еналаприл в Польщі, Словаччині, Латвії, Угорщині та Чехії. Медіанна ціна за дозу там становила ХХ грн. Це означає, що уряд компенсуватиме повну або часткову вартість препарату, ціна за визначену добову дозу якого не перевищує ХХ грн + 10% оптово-постачальницької надбавки + 15% торгових надбавок + 7% ПДВ = УУ грн за дозу.

Референтне ціноутворення дозволило знизити ціни на основні лікарські засоби та зробити їх доступнішими для пацієнтів. 

Мета програми «Доступні ліки» – забезпечити кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість їхнього життя і запобіжать виникненню ускладнень та передчасної смертності.

Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню станом на 03 квітня 2017 року 

____________________________________________________________________________________________

 

 

_____________________________________________________________________________________

ЗАХИСТИМО ЗУБИ ВІД КАРІЄСУ

 Щоби посмішка була красивою і привабливою, важливо регулярно доглядати за порожниною рота, правильно харчуватися і проводити спеціальну профілактику…

 

Більшість тканин властиві до самовідновлення. Наприклад, шкіра, печінка, нервові тканини. Але зуби не мають цієї властивості, тому їх необхідно особливо берегти! 

ПРИЧИНА ЗАХВОРЮВАНЬ

За статистикою, карієс зустрічається у 95-99% дорослих. Хоча з роками всі захворювання виникають частіше, карієс – виключення. Свого максимуму він досягає у 18 років, а після 30-40 років, його розвиток починає різко знижуватися. Але це не означає, що дорослим не потрібно слідкувати за зубами. Привчати ретельно доглядати за порожниною рота необхідно з раннього віку.

Уражені карієсом зуби – це не тільки некрасиво, і не тільки боляче. Хронічна інфекція в порожнині рота часто викликає серйозні ускладнення: гайморити, отити, ангіни, ураження органів травлення. Тому турбота про зуби – це турбота про організм в цілому. 

ЧИСТОТА – ЗАПОРУКА ЗДОРОВ’Я

Чистити зуби потрібно два рази на день: зранку після сніданку і на ніч. Роблять це вертикальними рухами – нижні зуби чистять знизу уверх, а верхні – зверху вниз. Ретельно очищувати потрібно не тільки зовнішню, але й внутрішню поверхню зубів. А також язик – це можна зробити і спеціальною щіткою і звичайною ложкою. Краще мати дві зубні щітки: одну використовувати зранку, іншу увечері. Жорсткість щетини щітки залежить від стану зубної емалі (в цьому може допомогти стоматолог). Людям з чутливою емаллю треба використовувати щітку з м’якою щетиною і раз у 2-4 місяці замінювати її новою. Тримати зубні щітки всіх членів родини в одній склянці негігієнічно (вони не повинні торкатися між собою).

Використання зубної нитки (флосс) допомагає очищати тяжко доступні ділянки порожнини рота, до яких звичайною щіткою дістатися не можливо. Спеціальний прибор – ірригатор – зробить це ще краще і безпечніше: він просто вимиває водою під тиском всі забруднення. Зубні еліксири мають антибактеріальні властивості, зміцнюють  ясна, освіжають дихання. Можна використовувати готові, а можна зробити свої: настій шалфею, ромашки, дубової кори. Не потрібно забувати і про полоскання рту після їжі і використання жуйки без цукру. 

ФТОР – КОРИСНИЙ І НЕБЕЗПЕЧНИЙ

Фтор – важливий для зміцнення емалі зубів. Він уповільнює її руйнування і відновлює незначні порушення. Люди, які живуть в районах з малим вмістом фтору у воді (не більше 0,5 мг/л) повинні додатково отримувати цей мінерал. Однак паста з фтором підходить тільки дорослим і підліткам з 14 років. Для малюків, які можуть ковтати пасту, цей мінерал небезпечний. Такі пасти необхідно використовувати у тих регіонах, в яких недостатньо фтору у воді. Його надлишкове споживання може призвести до розвитку флюорозу (затримка солей фтору у кістках), викликати ендокринні розлади і проблеми зі шлунком. 

ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ’Я ЗУБІВ ДОПОМОЖУТЬ:

1.   Свіжі овочі і фрукти, а також цільнозернові каші. Ця їжа багата на вітаміни, мінерали, клітковину. Жувати необхідно повільно,30 пережовувань  на кожний шматочок. Це і зубам корисно і шлунку!

2.   Їжа, яка вміщує багато кальцію і фосфору. Це молочні продукти, риба, овочі, фрукти, зеленина, сир (твердий і кисломолочний), цільне молоко.

3.   Обмеження солодощів і після їх уживання треба обов’язково полоскати рот великою кількістю чистої води.

  

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ І будьте здорові!

 

Завідувач сектору                                                                     І.С.Гавриляк 

 

 

За матеріалами обласного Центру здоров’я                                  

___________________________________________________________________________________________

МЕДИЧНА РЕФОРМА У 2017 РОЦІ ВІДБУВАТИМЕТЬСЯ ПО ЕТАПНО

В Україні 1 січня 2017 року стартував перший етап медичної реформи, що полягає у зміні фінансування первинної ланки. Як повідомляє МОЗ, перетворення відбуватимуться в галузі протягом року і будуть поетапними. Вони запроваджуватимуться разом з інформуванням лікарської та пацієнтської спільнот.

Протягом першого півріччя медична галузь працюватиме у штатному режимі, а переважна більшість підготовчої роботи відбуватиметься на рівні МОЗ України, Уряду, Парламенту та регіональних управлінь охорони здоров`я, громад і медичних закладів. Підготовка галузі до впровадження  реформи в першому півріччі 2017 року передбачає:

·         доопрацювання нормативної бази щодо реформування, зокрема двох законів та низки наказів МОЗ;

·         адаптація міжнародних протоколів лікування для первинної ланки;

·         формування гарантованого переліку послуг (у зв’язку зі збільшенням видатків бюджету на медицину у 2017 році середня вартість обслуговування пацієнта на первинці буде переглянута у бік збільшення);

·         затвердження на рівні Уряду складу та меж госпітальних округів;

·         впровадження із січня 2017 року референтного ціноутворення;

·         запровадження реімбурсації ліків із квітня 2017 року;

·         розробку та впровадження першого компоненту системи електронної охорони здоров`я – реєстру пацієнтів , лікарів, медичних закладів.

Крім того, МОЗ озвучило 5 ключових пріоритетів на 2017 рік:

·         продовжити формування інституційних основ для реформ у медичній галузі, зокрема ініціювати закон про державне медичне страхування та створити національного страховика  - Національну службу здоров`я України;

·         втілити новий механізм фінансування охорони здоров`я на первинці;

·         підготувати вторинну ланку до впровадження страхової моделі медицини у 2018 році;

·         запровадити електронну систему охорони здоров`я в тій частині, яка потрібна для реформи первинної ланки;

·         впорядкувати в кожній громаді медичну інфраструктуру, підготувавши галузь до впровадження страхової моделі медицини.

 

У січні 2017 року МОЗ і Уряд планують затвердити календарний план розгортання реформ , погодити межі госпітальних округів та ініціювати зміни до Закону «Основи законодавства України про охорону здоров`я».

______________________________________________________________________________________

Що треба знати, щоб перебування на морозі

не стало причиною обмороження …

 

Зима — час свят і прогулянок по засніженій природі. Але зимові прогулянки крім приємних емоцій здатні принести і проблеми. Так тривале перебування на морозі може стати причиною обмороження…

 

 

Обмороження — це пошкодження тканин тіла, викликане впливом низьких температур. Найчастіше від обмороження страждають вуха, ніс, щоки пальці рук і ніг.

 

Чому відбувається обмороження?

При тривалому впливі низьких температур в організмі скорочується подача крові до судин, що знаходяться близько до поверхні тіла, при цьому тканини, розташовані біля поверхні, можуть сильно переохолоджуватися. Але тепло зберігається біля життєво важливих внутрішніх органів за рахунок більшого припливу до них крові. При важких формах обмороження в тканинах починають утворюватися кристали льоду, тканини твердіють, людина перестає відчувати обморожені ділянки. В результаті можливі відмирання ділянок тіла і навіть смертельний результат.

Зазвичай обмороження відбувається при температурі повітря нижче - 10oС. Але це може статися навіть, якщо за вікном невеликий плюс. Цьому сприяють сильний вітер і висока вологість.

 

Ступені обмороження

Перша ступінь обмороження

 На цій стадії обмороження шкіра на пошкодженій ділянці блідніє, а після попадання в тепло навпаки червоніє. Втрачається чутливість, людина відчуває оніміння у постраждалих ділянках тіла. Можливі свербіж, поколювання, біль. Через 5-7 днів обморожені ділянки повністю відновлюються.

 Друга ступінь обмороження

 

У разі обмороження другого ступеня ті ж симптоми, що і при першому ступені можуть виявлятися активніше. Крім того через кілька днів на пошкодженій ділянці з’являються пухирі, наповнені прозорою рідиною. При цій стадії обмороження на одужання може знадобитися кілька тижнів.

 Третя ступінь обмороження

 

Настає при тривалому впливі холодом. Пухирці, що утворюються в цьому випадку, наповнені червонуватою рідиною. Пошкоджена шкіра повністю відмирає, і на місці пухирців утворюються рубці. Загоєння відбувається протягом місяця.

Четверта ступінь обмороження

Це найнебезпечніша стадія. Характерною особливістю є синюшний колір постраждалих ділянок і їх набряк при потраплянні тіла в тепло. Ця стадія часто поєднується з 2 і 3 стадіями. При четвертій стадії обмороження вплив холоду найбільш агресивний і призводить до змертвіння тканин, причому постраждати можуть не тільки м’язи і шкіра, але і сухожилля і кістки.

Правила першої допомоги

Перенести потерпілого в тепло. Перше, що потрібно зробити — прибрати негативно впливаючий фактор, тобто холод. 

Зняти промерзлі речі: куртку, штани, взуття, шкарпетки, рукавички. 

Виключити різке прогрівання. При всіх стадіях розтирання завмерзлих частин тіла може завдати шкоди, так як і сам холод приводить до значних пошкоджень тканин. Тому краще дати тілу поступово прогрітися і відновити кровообіг в постраждалих ділянках. 

Накласти пов’язки і зафіксувати їх. Щоб не пошкодити постраждалі ділянки тіла, їх покривають пов’язками і фіксують. При накладенні пов’язки зазвичай використовують вату і марлю, які зверху покривають теплоізоляційною тканиною: клейонкою, прогумованою тканиною. 

Напоїти теплим чаєм — це допоможе підвищити загальну температуру тіла, і буде сприяти нормалізації кровообігу. 

Викликати лікаря. Це обов’язковий пункт при наданні допомоги людині, потерпілій від обмороження.

 

Підготуйтеся до виходу на холод

Обмороження — серйозна загроза здоров’ю. Щоб уникнути обморожень, потрібно правильно підготуватися до виходу на мороз.

·         Одягайтеся по погоді. При мінусових температурах потрібно одягатися «як капуста». Чим більше шарів одягу на вас буде одягнене, тим тепліше вам буде, адже між тканиною будуть утворюватися повітряні прошарки.

 

·         Взуття на розмір більше. Зимове взуття краще купувати на розмір більше. Це дасть можливість піддіти додаткові шкарпетки, і залишити при цьому навколо ноги повітряний прошарок (шкарпетки краще використовувати з натуральних матеріалів: вовна, бавовна).

 

·         Не одягайте металеві прикраси. У мороз метал швидко охолоджується.

 

·         Не пийте алкогольні напої. Це призведе не тільки до зайвої втрати тепла, але й погіршить концентрацію уваги. І тоді ви можете не помітити перші ознаки обмороження.

 

·         Не паліть на вулиці. Куріння погіршує кровопостачання кінцівок через спазм судин.

 

·         Добре харчуйтеся. Взимку організму потрібно більше енергії. Щоб її забезпечити, потрібно правильно харчуватися і вживати досить калорійну їжу.

 

·         При дуже низьких температурах повітря намагайтеся взагалі не виходити з дому, особливо це стосується дітей і людей похилого віку.

 

·         Подбайте заздалегідь про те, щоб зимові прогулянки були для вас комфортними і не стали причиною обмороження! 

·         Не використовуйте зволожуючу косметику, краще якщо вона буде на жировій основі.

 

 

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ І СВОЇХ БЛИЗЬКИХ!

 

 

За матеріалами обласного Центру здоров’я 

 

Завідувач сектору охорони здоров’я                                                         І.С.гавриляк  

_____________________________________________________________________________________________ 

Як не померти від СНІДу?

Сьогодні Україна  займає перше місце в Європі по розповсюдженості  ВІЧ- інфекції. Щорічно в Україні  на медичний облік беруть 22 тисячі наших громадян, як вперше довідались що вони ВІЧ-інфіковані.

За ознаками міжнародних експертів, людей, заражених вірусом імунодефіциту, в Україні біля 270 тисяч. Але лише кожний другий знає про свій діагноз і знаходиться під медичним спостереженням.

 

Епідемія ВІЛ на Україні розпочалася 20 років тому назад. До 2012 року вперше в історії незалежної України епідемія ВІЛ почала зменшуватися. Відбулося це дякуючи національним програмам по роботі із найбільш уразливими групами населення і інформаційним кампаніям по  профілактиці ВІЧ/СНІДу. Але   у 2014 році кількість таких програм скоротилася і колесо епідемії ВІЧ знову почало розкручуватися. Найбільш гостра ситуація у Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській, Київській областях і в самому Києві. Київ  входить у число 27 мегаполісів світу, де ВІЛ найбільш розповсюджений. Щорічно у столиці реєструються до 3-х тисяч нових випадків.

Відмічається нова тривожна тенденція. Раніше основну групу ризику  складали ін’єкційні наркомани і гомосексуалісти, а зараз в Україні 60% випадків зараження  ВІЛ відбувається під час незахищених статевих контактів людей з традиційною сексуальною орієнтацією. Тому не слід економити грошей на презервативи. Турбує найбільше ситуація, що більше всього випадків ВІЛ- інфікування в Україні реєструються серед молодих людей у віці 15-30 років. Тому не виключено і збільшення кількості ВІЧ- позитивної малечі, що народиться від заражених матерів.

В Україні від СНІДу вже померли біля 40 тисяч людей. Багато з них були би живими, якщо би своєчасно звернули увагу на перші  ознаки ВІЛ-інфікування і почали регулярно приймати антивірусні препарати.

Збільшення лімфовузлів на шиї і під пахвами – одне з основних ознак появи в організмі віруса  імунодефіциту. У різних організмах він себе веде по різному. У жінок захворювання розвивається  повільніше ніж у чоловіків. Тому що у жінок все ж -таки менше шкідливих звичок і вони більш прискіпливо відносяться до свого здоров’я. Але у жінок також свої фактори ризику - це інфекційні захворювання сечостатевої системи,  які знижують рівень імунного захисту від ВІЛ.

На ранніх стадіях ця підступна інфекція маскується під грип і ГРВІ. Це біль у горлі - короткочасне підвищення температури до 380, яка тримається 2-3 дні, а також загальна слабкість, упадок сил, короткочасний висип на тілі, невелике збільшення печінки і селезінки, розлад шлунку.

Особливостями прояву ВІЛ- інфекції  у жінок є збільшення лімфатичних вузлів у ділянці паху, слизові виділення з піхви, болючі менструації.

Ще можуть турбувати біль у ділянці миски, головний біль, постійне відчуття втоми і роздратованості. Не факт, що при наявності цих «перших дзвіночків» тестування на ВІЛ дасть позитивний  результат, але якщо симптоми довго не зникають, слід  обов’язково пройти обстеження у Центрі СНІДу.

Інкубаційний період – від проникнення вірусу в організм  до перших сигналів про його активне розмноження і вироблення антитіл - може тривати від трьох тижнів до трьох місяців. Але вірус ніяк себе може не проявляти і до року.

Багато людей навіть не здогадуються, що інфіковані, так як ВІЛ може непомітно розвиватися  в організмі протягом 10-12 років.

І весь цей час поступово слабне  імунна система, роблячи людину настільки беззахисною, що ускладнення викликають звичні інфекційні захворювання, які раніше  перебігали легко. Буває навіть банальна застуда призводить до смерті. Частими супутниками ВІЛ стають статеві інфекції,  які організм вже не  в змозі побороти. Спостерігається і порушення нервової системи.

СНІД проявляється постійними пневмоніями, герпесом, туберкульозом і іншими захворюваннями. У деяких випадках розвиваються пухлини. Саме від цих вторинних інфекцій ВІЛ- інфіковані пацієнти частіше за все і гинуть.

У своєму розвитку в організмі вірус імунодефіциту проходить декілька етапів – від інкубаційного періоду  до термінальної стадії, коли вторинні захворювання, які з’являються у людини мають незворотній перебіг. Ні їх лікування, ні підтримуюча противірусна терапія вже не допомагають. Тривалість перебігу ВІЛ-інфекції в організмі – від декількох місяців до 15-20 років.

                                                                                                Лікар кабінету «Довіра»

 Р.В.Головей

______________________________________________________________

ДОЗВОЛЕНІ ВАКЦИНИ ПРОТИ ГРИПУ

Станом на сьогодні в Україні зареєстровані та дозволені до застосування такі вакцини для профілактики грипу з оновленим штамовим складом:

·         «Ваксігрип» Спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка виробництва «Санофі Пастер С.А.» (Франція), суспензія для ін’єкцій по 0,25 мл №1, №10 або №20; по 0,5 мл №1, №10, №20 або №50 у попередньо заповнених шприцах з прикріпленою голкою; по 5 мл (10 доз) у флаконах №1 та №10;

·         «ДжіСІ Флю» Вакцина для профілактики грипу (розщеплений віріон, інактивований) виробництва «Грін Крос Корпорейшн» (Корея), суспензія для ін’єкцій у попередньо наповнених шприцах по 0,5 мл та 0,25мл №1 і №10;

Зараз обидві вакцини проходять контроль якості в Державному експертному центрі Міністерства охорони здоров`я України, який завершиться найближчими тижнями.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров`я у сезоні 2016-2017 років в Україні циркулюватимуть такі штами грипу: A/California/7/2009, A/Hong Kong/4801/2014 та B/ Brisbane/60/2008. Вакцинація від грипу є рекомендованою та не входить до Календаря обов’язкових профілактичних щеплень.

За матеріалами УНІАН

ДЕРЖЛІКСЛУЖБА ЗАБОРОНИЛА ЗАСТОСУВАННЯ ДЕКІЛЬКОХ ІМПОРТНИХ ПРЕПАРАТІВ

У жовтні на сайті Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками опубліковані розпорядження про заборону на реалізацію та застосування серій препаратів, щодо яких виникли підозри у фальсифікації.

Словенської компанії KRKA:

·         серія 69691 антибіотика «Ципринол», таблетки, вкриті плівковою оболонкою,по 250 мг №10 (10х1) у блістерах;

·         серія 56291 серцево-судинного препарату «Вазиліп», таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 10 мг №28 (7х4) у блістерах;

·         серія В44312 вітамінного комплексу «Тріовіт».

Транснаціональної компанії Sandoz:

·         серія DU 3073 лікарського засобу «Лінекс» по 8 капсул у блістері. (Причому, офіційно в Україні зареєстровані такі дозування цього препарату: капсули №16 (8х2), №32 (8х4), №48 (8х6) у блістерах та № 32 у флаконах. Упаковка «Лінекс» по 8 капсул не отримала реєстрації у нашій країні).

Німецької компанії «Берлін-Хемі АГ»:

·         серія 33342 препарату «Мезим форте», таблетки, плівковою оболонкою, №20 у блістерах.

Австрійської компанії «Ріхард Біттнер АГ»:

·         серія 7351286 лікарського засобу «Афлубін», краплі оральні по 20 мл.

Суб’єктам господарювання, які здійснюють реалізацію (торгівлю), зберігання та застосування цих препаратів, слід негайно перевірити наявність цих лікарських засобів і вжити заходів щодо їх вилучення з обігу шляхом вміщення в карантин.

                                                                                         За матеріалами сайту Державної

                                                                           служби України з лікарських

 

       засобів та контролю за наркотиками.

______________________________________________________________________________________

Одиннадцять правил прийому антибіотиків

Правило 1:   Будь-які  антибіотики  слід  приймати  тільки   за  призначенням  лікаря. Основне    правило -   використовувати антибіотики тільки в тих випадках, коли без них неможливо обійтися.  Показання  до  застосування  антибіотиків – поява  ознак гострої  бактеріальної  інфекції, з  якою  організм  не  справляється самостійно:
• Стійке і тривале підвищення температури
• Гнійні виділення
• Зміни складу крові - збільшення лейкоцитів (лейкоцитоз), підвищена  ШОЕ
• Після періоду поліпшення повторне погіршення стану хворого. Відомо, що перед вірусами антибіотики безсилі. Тому при грипі, ГРВІ, деяких гострих кишкових інфекціях їх застосування безглуздо і не безпечно.
Що ще потрібно знати кожному щоб правильно приймати антибіотики?

Правило 2: Записуйте всю інформацію про прийом антибіотиків вами раніше: коли, які, яким курсом, при яких захворюваннях. Особливо це стосується прийому препаратів дітьми. Під час застосування антибіотиків важливо звертати увагу на те, які були побічні дії або прояви алергії і записувати це. Лікар не зможе адекватно підібрати вам антибіотик, у разі, коли не володіє інформацією - які, в яких дозах приймали антибіотики ви чи ваша дитина.

Правило 3: Ніколи не випрошуйте у лікаря призначення антибіотиків. Лікар може і призначити вам антимікробні засоби без особливих показань, якщо ви будете наполягати. Застосування антибіотиків значно прискорює одужання, але це не завжди виправдано. Тим більше не просіть в аптеці «що-небудь» посильніше. Сильніше - не означає ефективніше. Іноді в аптеці можуть запропонувати замінити один препарат аналогічним, в даному випадку краще узгодити подібну заміну з лікарем або уточнити у фармацевта склад і діюча речовина, щоб не порушити дозування, призначену лікарем.

Правило 4: Здайте аналіз на бактеріальний посів для вибору «кращого» антибіотика. При деяких захворюваннях ідеально, коли є можливість здати аналізи на бактеріальний посів з визначенням чутливості до антибіотиків. Коли є лабораторні дані, підбір антибіотика спрощується і в цьому випадку лікування виходить зі снайперською точністю. Недоліком цього аналізу є те, що очікування результату займає від 2 до 7 днів.

Правило 5: Суворо дотримуватися час і кратність прийому. Завжди витримуйте рівні проміжки часу між прийомами антибіотика. Це треба для підтримки постійної концентрації препарату в крові. Багато хто помилково сприймають інформацію про кратності прийому, якщо рекомендовано приймати 3 рази на день, це не означає, що прийом повинен бути на сніданок, обід і вечерю. Це означає, що прийом здійснюється через 8 годин. Якщо 2 рази на день, то точно через           12 годин.

Правило 6: Скільки днів приймати антибіотики? Зазвичай достатньо    5-7днів, іноді термін прийому антибіотика становить 10-14 днів. Тривалість прийому антибіотиків встановлює лікар.

 Правило 7: Безперервність курсу лікування. Якщо розпочато курс антибіотика, ні в якому разі не можна припиняти лікування, як тільки відчуєте поліпшення. Варто продовжувати лікування через 2-3 дні після поліпшення, видужання. Також слід стежити за ефектом від антибіотика. Якщо протягом двох днів поліпшення не спостерігається, значить збудник до цього антибіотика стійкий і його слід замінити.

Правило 8: Ніколи не намагайтеся коригувати дозування антибіотика. Застосування препаратів в малих дозах дуже небезпечно, оскільки підвищується ймовірність виникнення стійких бактерій. Збільшення дози теж не безпечно, оскільки призводить до передозування і побічних ефектів.

 Правило 9: Чим запивати і коли пити антибіотик? Дотримуйтесь інструкції з правильного прийому конкретного лікарського препарату. Краще не приймати антибіотики під час їжі, доцільно випивати їх за годину до їди або через годину після їжі. Запивайте будь-які ліки тільки водою, чистою, негазованої. Не можна запивати антибіотики молоком і кисломолочними продуктами, а також чаєм, кавою і соками.

 Правило 10: Приймайте пробіотики. Одночасно з прийомом антибіотиків варто приймати препарати, які відновлюють природну мікрофлору кишечника (Лінекс, РіоФлора-Імуно, Біфіформ, Аципол, і пр). Оскільки антибактеріальні засоби знищують корисні бактерії в організмі, треба приймати пробіотики, вживати кисломолочні продукти (окремо від прийому антибіотиків).

 Правило 11: При лікуванні антибіотиками дотримуйтесь спеціальну дієту. Варто відмовитися від жирних продуктів, смажених, копченостей і консервованих продуктів, виключити алкоголь і кислі фрукти. Прийом антибіотиків пригнічують роботу печінки, отже, їжа не повинна занадто навантажувати печінку. У раціон включайте більше овочів, солодких фруктів, білий хліб.

 

Тільки-но зявившись, вони відразу набули  репутації чудо - ліків. Багато хто до цього часу вважають їх панацеєю від будь-якої зарази. Однак сучасні дослідження стверджують, що роль антибіотиків не можна назвати однозначно позитивною

          І лікують і калічать.

     Якщо подивитися на походження слова антибіотик, то воно веде своє походження від двох латинських слів: анти – «проти», біо – «життя». Тобто антибіотики виступають не тільки проти шкідливих мікроорганізмів, але і проти всього живого. Хоча саме ці препарати у свій час вилікували більше інфекцій ніж будь-які інші ліки. Антибіотиками називають речовини, які борються з хвороботворними мікробами. Сьогодні відомо більше ста видів антибіотиків, але лише деякі з них застосовуються в медицині, оскільки ці речовини далеко не безневинні. Навіть ті з них які активно застосовуються, можуть викликати багато побічних ефектів, шкідливих для здоров’я  - від алергії до порушення важливих функцій організму. Найбільш шкідливими побічними ефектами обтяжено застосування антибіотиків широкого спектру дії.

 Неприємне відкриття.

     Після багатьох років активного застосування антибіотиків, медики виявили, що сучасні бактерії вміють враховувати негативний досвід своїх «пращурів», змінюючись і стаючи не вразливими для ліків. Засобів нейтралізувати дію антибіотиків у них багато. Це можуть бути внутрішньоклітинні зміни, які впливають на сприятливість бактерій до цих ліків, або зміни в стінці клітини – що допомагає їм протистояти атаці антибіотиків. А ще бактерії мають властивість виробляти особливий фермент, який робить препарати не ефективними. Набутий «фактор стійкості» бактерії включають у свої гени і цей фактор легко передається іншим бактеріям «по спадковості». При цьому це може бути стійкість як до одного антибіотику так і відразу до декількох. Стійкість до антибіотиків мікроби можуть виробляти, а можуть володіти стійкістю від природи.

 Чому вони більше не діють?

        Раніше стійкі бактерії зустрічалися  лише в лікарнях, а зараз тяжко знайти місце де би їх не було. Тому людей які не реагують на антибіотики стає все більше і більше, а ліки що були ефективними стають не корисними.

       Стійкість до певного антибіотику може виникнути, навіть у людей які його ніколи не приймали.

       Видозмінені і пристосовані до нових умов мікроби повертають назад хвороби, які рахуються зниклими, дякуючи успішному лікуванню їх антибіотиками колись раніше. Це змушує фармацевтичні компанії виробляти все більше нових препаратів (нажаль іноді із сумними властивостями).

Хто винуватець і що робити?

    На думку фахівців у цієї неприємної ситуації є дві причини.

Перша - це не раціональне використовування антибіотиків. Тривалий час серед лікарів було популярно призначати їх з приводу і без нього, навіть при звичайній застуді.

Друга – це  безконтрольне і бездумне використання антибіотиків при самолікуванні (45,4% купують ліки без поради і призначень лікарів).

Прогнози експертів не втішні, якщо люди не змінять свого легковажного ставлення до цих ліків, з часом всі відомі їх різновиди втратять свою ефективність. Наслідки цього процесу можуть бути самими сумними.

Тобто напрошується висновок, що антибіотики вже потрібно «викинути з корабля сучасності». Однак це не так. Хоч вони і не безневинні речовини, але в особливих випадках без них поки тяжко обійтися. Вони залишаються незамінними для лікування багатьох хвороб, в тому числі таких як пієлонефрит, пневмонія, гнійна ангіна, отит, гайморит, абсцес, сепсис. Без допомоги антибіотиків всі ці захворювання можуть призвести до загрозливих ускладнень або навіть до смерті. Але антибіотиками непотрібно лікувати любу інфекцію. А саме таку, як грип, ГРВІ, гепатит і так звані «дитячі інфекції».Вони всі відносяться до вірусних інфекцій, до яких антибіотики безсилі. Для лікування гнійно – септичних, кишкових бактеріальних інфекцій існує альтернатива – бактеріофаги, які застосовувались, ще до відкриття антибіотиків.

 Вибираємо найкращі.

      Помилка думати, що якість і ефективність антибіотику залежить від його ціни і новизни. Відомі випадки коли бактерії швидко набували стійкості до новітніх препаратів, але гинули  при лікуванні представниками першого покоління – наприклад, старим, добрим пеніциліном. До того деякі нові антибіотики – лише змінена версія попередніх і відрізняються від них тільки більш високою ціною.

Ефективність антибіотику, як і інших ліків, залежить від того наскільки вдало він був підібраний (з урахуванням типу захворювання та індивідуальних особливостей організму), а також від того наскільки вдало підібраний препарат.

Дещо цікаве із статистики:

·         понад 35% українців «живуть на ліках»

·         майже половина - купують препарати без призначення лікаря

·         9,8% -  практично не вдаються до ліків

·         43,2% - при купівлі ліків керуються призначенням лікаря

·         39,6% - покладаються на особистий досвід

·         12,5% – довіряють пораді аптекаря

·         45,4% – купують ліки без поради лікаря

 ПАМ’ЯТАЙТЕ:  приймати ліки без поради лікаря небезпечно для вашого здоров’я!

______________________________________________ 

_

         Серед передчасного уходу з життя

серцево-судинні захворювання

давно тримають перше місце…

П’ять кроків до здорового серця

1.     Контролювати рівень АД

Завдяки контролю артеріального тиску, який потрібно регулярно вимірювати, починаючи з 40 років, випадки інфаркту міокарда зменшуються на 30%, інсульту – на 50%.

 

2.     Кинути курити і не зловживати спиртом

Смертність від серцево-судинних захворювань зменшується на 16%.

 

3.     Налагодити харчування

-          Зменшити споживання солі до 5 гр на день.

-          Зменшити споживання цукру, меду, тістечок.

-          Обмежити споживання продуктів тваринного походження, багатих на холестерин (жирне м’ясо, ковбасні вироби, жирні сири і молочні продукти).

-          Їсти більше продуктів рослинного походження (сирі овочі і фрукти). Середня норма – 600 гр. на день.

 

4.      Більше рухатися

Оптимальний варіант – швидка хода (бажано на свіжому повітрі). Середня норма – 10 тис. кроків на день (3-5 км). Для здоров’я судин також корисне плавання, їзда на велосипеді. 

5.     Виробляти стійкість до стресів

Для початку налагодити свій сон, який у середньому повинен бути не менше 8 годин на день. Дотримуватися чергування режиму праці і відпочинку. 

Коли обстежуватися

Починаючи з 40 років (у чоловіків) і 45 років (у жінок) необхідно щорічно проходити кардіологічне обстеження, яке включає:

-          Аналіз крові на рівень холестерину і різних його фракцій (ліпідний профіль).

-          Аналіз крові на рівень глюкози у крові.

-          Аналіз на рівень сечової кислоти.

-          Електрокардіограма, ехограма (за показом).

-          Ультразвукове обстеження артерій (при наявності факторів ризику). 

Що призводить до катастрофи?

1.     Порушення ліпідного обміну (збільшення рівня холестерину на 10% підвищує смертність від інфаркту на 15%.

Чого прагнути: оптимально, щоби рівень ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) «поганого» холестерину був не менше 3,0 ммоль/л, а загального холестерину – менше 5,0 ммоль/л. 

2.     Куріння. У людей, які палять, ризик розвитку серцево-судинних захворювань вище у 8-10 разів. Куріння особливо небезпечне для жінок (навіть 1 сигарета на день – це фактор ризику для серця).

Чого прагнути: до  зменшення кількості викурювальних сигарет і повної відмови від них. 

3.     Ожиріння. У людей з надлишковою вагою ризик розвитку інфаркту у 3-4 рази вищий (особливо якщо ожиріння поєднується з підвищеним тиском, рівнем холестерину і цукру крові).

Чого прагнути: до нормального об’єму талії, який у жінок повинен бути 80 см, у чоловіків – 94 см.

 

4.     Підвищений артеріальний тиск.

В нормі артеріальний тиск повинен бути не вище 140/90 мм рт.ст.

 

5.     Високий рівень глюкози у крові 

У 80% випадків хворі на цукровий діабет вмирають від інфарктів і інсультів.

Чого прагнути: згідно з рекомендаціями ВООЗ, у нормі рівень глюкози плазми (кров з вени) натщесерце складає менше 6,1 ммоль/л, а через 2 години після проведення навантажувального тесту – менше 7,8 ммоль/л. 

Як розпізнати інфаркт

Негайно набирати номер «103», якщо біль у ділянці серця:

1.     Не схожа на попередні і не проходить після стандартної дози нітропрепаратів.

2.     Триває більше 15 хвилин.

3.     Віддає у плече, шию, щелепу, підложечну ділянку.

4.     Вперше виникла у чоловіка старшого за 30-35 років, у жінки – 40-45 років.

5.     Супроводжується холодним потом, задишкою, загальною слабкістю, підвищкенням артеріального тиску.

До приїзду «швидкої» рекомендується 1-2 рази прийом нітроспрея (краще у положені, сидячи або лежачи. Це попереджає різке зниження артеріального тиску і знепритомнення).

            Треба пам’ятати, що можуть виникати і безбольові форми інфаркту, перебіг яких проходить по гастралгічному (біль у животі, здуття, слабкість, падіння АТ), астматичному (із сильною задишкою і нападами задухи), церебральному (плутана свідомість, мова) варіантам.

            Люди нерідко терплять до останнього, не підозрюючи, що з моменту виникнення серцевого болю на порятунок клітин серця, а іноді життя, відведено всього 90 хвилин. Це основи надання швидкої медичної допомоги при інфаркті міокарда, основним принципом якої є максимально можливе скорочення часу доставки хворого у стаціонар. Цей період називається «терапевтичним вікном», під час якого необхідно відновити введення спеціальних препаратів, або за допомогою стентування, при якому у пошкоджену судину під контролем спеціальної апаратури вводиться тонка металева розпорка. 

Чи можна після інфаркту жити повноцінним життям і запобігти його повторенню?

Лікарі стверджують: можна. Головне дотримуватися ряду важливих правил:

Правило №1. Приймати необхідні ліки, які призначає лікар. Їх хворим потрібно приймати решту життя.

Правило №2.Регулярно відвідувати лікаря-кардіолога.

Бажано одного, який знає добре історію вашої хвороби і може скорегувати дозу ліків.

Правило №3. Дотримуватися оптимального рівня артеріального тиску і пульсу.

У людини, яка перенесла інфаркт, цільові показники артеріального тиску повинні бути вищими ніж при гіпертонії: систологічний (верхній) не нижче 120 і не вище 150, а діастолічний (нижній) – не вище 90. При цьому рекомендуєма частота пульсу 56-60 ударів на хвилину.

Правило №4. Не лежати. Чим скоріше пацієнт після неускладненого інфаркту розпочне фізичну реабілітацію, тим краще. Спочатку за допомогою масажу, ході на кардіотренажері. Частина серцевого м’язу, яка залишилася здоровою після інфаркту, потребує тренувань.  

І пам’ятайте! Здоров’я в першу чергу – це зона особистої відповідальності людини і тільки в другу – лікаря

 

 

____________________________________________________________________________________________

ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я

________________________________________________________________________________________________

ЯК ЖИТИ З ГІПЕРТОНІЄЮ 

Підвищеним вважається тиск вище 140/90 мм ртутного стовпчика у незалежності від віку людини.

Дуже важливо з’ясувати причини гіпертонії, щоби правильно її лікувати. Для цього необхідно обов’язково відвідувати лікаря, проходити призначені дослідження і виконувати рекомендації по лікуванню.

А крім цього – внести корекції у спосіб життя.

Фахівці радять:

·         Уникайте нервових перевантажень вдома і на роботі – для лікування гіпертонії дуже важливий позитивний емоційний фон.

·         Займайтеся улюбленою справою, підтримуйте доброзичливі стосунки у сім’ї.

·         Контролюйте вагу – чим більше вага, тим важче серцю працювати.

·         Займайтеся фізкультурою – при малорухомому способі життя серце слабшає, а маса тіла збільшується.

·         Зменшіть кількість солі – вона утримує в організмі надлишкову кількість рідини.

Особливу пильність слід проявляти людям, які мають спадкову схильність до гіпертонії. Якщо ваші батьки або родичі страждають на цю недугу – ви у групі ризику. 

Декілька способів зменшити тиск

1.     Змочіть у яблучному оцті паперові серветки і прикладіть їх до ступнів на 10 хвилин.

2.     Носіть із собою суміш з настоянки валеріанки, пустирника, глоду. При появі симптомів підвищеного тиску прийміть чайну ложку суміші, розводячи її у невеликій кількості води.

3.     Тримайте при собі ліки, які призначив Вам лікар, для негайного зниження тиску. Приймайте їх при загрозі гіпертонічного кризу у відповідності з лікарськими призначеннями.

4.     Робіть прості дихальні вправи. Зручно сідайте, розслабтеся глибоко вдихніть і повільно видихайте 7-10 секунд. Це дозволяє протягом 2-3 хвилин зменшити тиск на 20-30 одиниць.

Якщо показники тонометра підвищуються, ні в якому випадку не панікуйте, дійте за інструкціями лікаря. Якщо занадто різко зменшити тиск, може з’явитися блювота, запаморочення, навіть втрата свідомості. Особливо якщо перевищити із дозировкою препаратів. Нерідко після прийому однієї дози препарату через невеликий проміжок часу приймається ще одна, тому що пацієнту здається, що перша доза не подіяла. Внаслідок може порушуватися робота серцево-судинної системи. 

ПРО ХАРЧУВАННЯ ПРИ ГІПЕРТОНІЇ

Корекція харчування допомагає гіпертонікам підтримувати тиск у нормі. Лікарі рекомендують їсти більше овочів, по можливості відмовитися від жирної їжі. Обов’язково обмежити уживання солі.

Необхідно додержуватися кількості поступлення в організм важливих мікроелементів. На добу дорослому необхідно 1500 мг калію, 1200 мг кальцію, 450 мг магнію і 1500 мг натрію.

Калію є багато у куразі, гарбузовому насінні, мигдалі, родзинках, чорносливі, грецьких горіхах, гречці, авакадо, брюсельській капусті, селері, грибах.

Кальцій присутній у білокачанній капусті, квасолі, знежиреному сирі, кефірі, креветках.

Магнію багато у гарбузовому насінні, кунжуті, мигдалі, арахісі, вівсянці, насінні соняшника.

Натрію багато у солі, але уживати її можна не більше половини чайною ложки на день, і це вже з урахуванням солі, яка є у консервованих продуктах.

Гіпертонікам потрібно включати у меню поліненасичені жирні кислоти, які роблять стінки судин еластичними. Для цього треба уживати олівкову олію, лосось, палтус, скумбрію і інші жирні сорти риби.

У продуктах повинні бути вітаміни С,Е. Для лікування гіпертонії корисно їсти чорницю, листову капусту, петрушку, шпинат, цитрусові, полуницю, червоний солодкий перець.

Тиск можна знизити за допомогою склянки бурякового соку.

Відчавивши буряковий сік, дати йому 2 години настоятися, щоби позбавитися шкідливих летючих речовин. Потім розвести сік 1 до 1 з водою і випити протягом дня у декілька разів. 

НАРОДНИЙ ДОСВІД

·         Щоденно протягом двох тижнів з’їдати по 10 ягід горобини або пити по 30 гр вичавленого соку.

·         При надлишковій вазі або цукровому діабеті можна готовити настій: 1 столову ложку сушених ягід горобини залити склянкою окропу, через 30 хвилин процідити і приймати по 2-3 ст. ложки 2 рази на день. Зберігати у прохолодному місці.

·         Буряковий сік (див. вище).

·         100 гр ягід глоду залийте 2 склянками прохолодної води, зранку недовго проваріть ягоди і процідіть.

·         0,5 кг журавлини розмішати з цукром і приймати у невеликих кількостях за одну годину до їжі.

·         2 склянки журавлини залити 250 мл води, додати півсклянки цукру, довести до кипіння. Пити замість чаю.

·         Розтерти 1 кг журавлини з 1 кг цукру, зберігати у холодильнику. Приймати суміш по 1 ст. ложці 3 рази на день за годину до їжі протягом 20 днів. Повторити курс після 7-денної перерви. 

 

БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВ’Я І БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

 

 

_____________________________________________________________________________________________

 

шість способів охолодитися влітку

Всі рекомендації прості, практичні і дієві. Необхідно лише трошки підкорегувати літні звички – і спека нестрашна.

 

Косметичний

Креми, шампуні, спреї, термальна вода і інша косметика з ментолом допоможуть на деякий час залишити на шкіри відчуття приємної прохолоди. 

Ароматний

Ефірні олії допоможуть полегшити людині, яка задихається від спеки. Пару крапель олії м`яти, лаванди, лимонника, грейпфрута крапнути на хустинку, і носити її із собою або по краплі олії на скроні і зап`ястя, на долоні, після чого їх розтерти, піднести до обличчя і глибоко вдихнути декілька разів. Олію м`яти можна капнути і на язик – дихати відразу стане легше. 

Технічний

У приміщенні або в автомобілі можна включити кондиціонер. А тим, хто полюбляє прогулянки пішки, або пасажирам громадського транспорту можна використовувати кишенькові вентилятори із з лопастями, які складаються. Є варіант і простіший: старе добре віяло. 

Питний

Холодне пиво – не спосіб охолодитися. Чим менше алкоголю у крові, тим простіше організму справлятися із перегрівом. Льодова газировка теж не підходить – вона освіжає недовго і може спровокувати ангіну.

Кращий варіант – склянка гарячого (а не прохолодного) зеленого або м`ятного чаю для регуляції теплообміну. Мінеральна вода необхідна для відновлення водно-сольового балансу. Допомагають охолодитися морси з журавлиною і брусницею, вода підкислена лимонним соком або парою крапель м`ятної олії, свіжовичавлені соки (особливо апельсиновий). 

ЇстІвний

Найкраще освіжає огірок. Китайці люблять кавуни, причому їдять не тільки м`якоть, а й кірки з яких варять суп. Допомагають впоратися із спекою томати, селера, грейпфрут, диня. 

Екзотичний

Стародавні римляни носили у спеку кришталеві шари і вірили, що вони забирають  надлишки тепла. І це вірно – кришталь має хорошу теплопровідність і теплоємність: навіть у спеку він прохолодний, тому намисто, сережки, браслети з кришталю – красиво і функціонально.

 

ПРИЄМНОГО ВАМ ЛІТА! 

_____________________________________________________________________________________________

       

Чорнобильська трагедія

Серед усіх трагедій, які пережило людство, чорнобильська катастрофа не має аналогів за масштабами рукотворного забруднення екологічної сфери, негативного впливу на здоров’я, психіку людей, їх соціальні, економічні і побутові умови життя.

Щоб глибше зрозуміти весь трагізм становища, в яке потрапили мільйони людей, знайти коріння цього всенародного лиха, повернемося трохи до історії чорнобильського регіону і діючої в ньому атомної станції. Чорнобиль – місто Київської області України – розташований на річці Прип’яті при впаданні в неї річки Уж. Він є одним з найстаріших слов’янських міст.

В ніч з 25 на 26 квітня 1986 року в ході проведення на 4-му реакторі ЧАЕС експериментів, пов’язаних з режимами роботи турбогенератора, виникла великомасштабна з глобальними наслідками аварія.

О 1 год 23 хв 40 сек 26 квітня перший, а слідом за ним другий вибух зруйнували реактор, в якому знаходилось 200 т урану. Ланцюгова реакція ділення, яка виникла відразу ж після вибуху, зупинилась. Почався процес плавлення тепловиділяючих збірок і всіх елементів активної зони. Утворився багатокомпозиційний розплав металу, що ділився.

В надекстремальних умовах вступали в боротьбу з атомною трагедією десятки і сотні тисяч людей. Ось як про цю небезпеку писала газета «Правда»: «Не більше півтори хвилини можна працювати на даху, де розкидані сильні джерела випромінювання… Ні один механізм, ні найбільш досконалий робот не в змозі діяти тут – «вони зходять з глузду». І ось ідуть добровольці… Повільно, ой як повільно тягнуться секунди, і ми стаємо свідками того, як народжується подвиг»

Серед ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС були і  жителі нашого району.

Ряд учасників ліквідації наслідків аварії одержали надто велику дозу опромінення, не сумісну з життям Людський організм не був спроможний витримати такого потужного радіаційного удару, який він прийняв на себе в перші хвилини і години боротьби.

На сьогоднішній день в районі під диспансерним наглядом знаходяться 90 осіб, що потерпіли внаслідок аварії на ЧАЕС.

В тому числі по групах первинного обліку:

-          ліквідатори – 58 чоловік (І група первинного обліку);

-          переселенці – 9 чоловік (ІІІ група первинного обліку);

-          діти – 23 чоловік (IV група первинного обліку).

        Поділ ліквідаторів по категоріях:

-          І категорія – 4 чоловік

-          ІІ категорія – 38 чоловік

-          ІІІ категорія – 16 чоловік 

Організація медичного забезпечення та оздоровлення осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи проводиться відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  та інших директивних документів.            Диспансеризація чорнобильців здійснюється протягом року. Дана категорія населення оглядається як на дільниці сімейним лікарем, так і комплексно в Перечинській районній поліклініці. 

При проведенні медичних оглядів дорослого населення, що потерпіло внаслідок Чорнобильської аварії в 2015 році здоровими визнано 2 чоловік (3,0%): 1 ліквідатор та 1 особа із переселенців. В інших були виявлені відхилення у стані здоров’я.        

Протягом 2015 року амбулаторно оздоровлено 53 осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС або 79,1%.  Амбулаторне оздоровлення проводилося в основному в районній поліклініці, як при зверненні хворого, так і  профілактично. 

Стаціонарне лікування потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС надавалося в ЦРЛ, в госпіталі для інвалідів війни та чорнобильців, в інших медичних закладах області. 

В 2015 році  кількість пролікованих стаціонарно потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС – 29 чоловік, що становить 43,3%.

         Оздоровлення здійснювалося:

-          в ЦРЛ – 8 чол.

-          в ОГІВ – 15 чол.

-          ЗОКЛ ім.А.Новака – 6 чол.            

Санаторно-курортне оздоровлення пройшли 3 чоловік, що становить 4,5%. Показник санаторно-курортного оздоровлення потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС і надалі залишається низьким. Низький рівень санаторно-курортного оздоровлення пояснюється тим, що згідно Закону України  від 28.12.2014 року № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» з січня 2015 року безкоштовним санаторно-курортним лікуванням можуть користуватися лише особи І категорії.     

         На жаль, в 2015 році помер 1 чоловік з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Один ліквідатор аварії на ЧАЕС помер в січні 2016 року.

 На оздоровлення осіб, що потерпіли внаслідок  аварії на ЧАЕС в 2015 році використано 24000 грн.. Зубопротезування проведено 8 потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС на суму 11000 грн.

На теперішній час при Перечинській ЦРЛ лікарем, відповідальним за оздоровлення ліквідаторів аварії на ЧАЕС, як і в попередні роки є Винницька Ольга Миколаївна.

Драматизм чорнобильської катастрофи не піддається ніякому виміру. Ядерному удару зазнавалися все нові території, небезпека радіоактивного ураження загрожувала масам людей. всьому живому.

Трагедія і подвиг Чорнобиля сколихнули світ, викликали до життя хвилю милосердя, бажання мільйонів людей допомогти перебороти спільну біду. В район горя вдень і вночі прибували робітники, інженери, вчені, спеціалісти різних галузей народного господарства, співробітники органів внутрішніх справ, державної безпеки, прокуратури, воїни армії.

 

Головний лікар

 

Перечинської ЦРЛ                                                                                                В.В.Данилаш

 

 

___________________________________________________________________________________________

о з тим, що вони самі не отримують достатнього харчування.

Бажання допомогти в цій ситуації може призвести до недоречної передачі або розповсюдження дитячих сумішей, або інших молочних продуктів. Світовими науковими дослідженнями доведено, що стрес i неякісне харчування матері не впливають на кількість i якість грудного молока. При виникненні кризових обставин необхідно звернути особливу увагу на створення сприятливих умов для грудного вигодовування, як-от групові та індивідуальні консультації та групи взаємної підтримки матерів.

Міністерство охорони здоров`я України, Представництво ЮНІСЕФ в Україні та Представництво ВООЗ в Україні звертаються до установ та осіб, задіяних у пошуку фінансування, планування та реалізації заходів у відповідь на кризу в України на всіх рівнях комунікації сприяти забезпеченню збереження життя, здоров’я та розвитку дітей, для попередження захворюваності дітей, якої можна уникнути, шляхом захисту, пропагування та підтримки грудного вигодовування, належного прикорму, а також запобігання неконтрольованому розповсюдженню та вживанню замінників грудного молока.

  

Олександр  Квіташвілі

Міністр   охорони здоров’я України

 Джованна Барберіс

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ)

 Доріт Ніцан Калускі

Представник ВООЗ в Україні


____________________________________________________________________________________________ 

           

  

 

 

____________________________________________________________________________________________