а Untitled Page

Туризм та рекреація. Загальний огляд

        
_________________________________________________________________

 Займаючи вигідне географічне положення та володіючи потужним природно-ресурсним потенціалом, район має велику перспективу у розвитку туризму.

            Одним з перших кроків на шляху розвитку даної галузі є ефективне реформування наявних у районі туристичних закладів.

Враховуючи, що туристично-рекреаційна галузь – це не тільки джерело «швидких» прибутків і масової зайнятості населення , але й стимулятор розвитку всього господарського комплексу, районна державна адміністрація приділяє значну увагу розвитку цієї галузі , прагне до розширення географії міжнародних маршрутів, до співпраці по розвитку  в туристично-рекреаційного галузі.

 У туристично-рекреаційній сфері мережу закладів представляють такі основні об’єкти: лікувально-оздоровчий комплекс “Полонина”, лікувально-оздоровчий комплекс “Полонина ДБК-3”,  лікувально-оздоровчий комплекс «Дубриничі» ДП  „Карпати”, сезонний заміський дитячо-оздоровчий табір „Зв’язківець”, дитячо - оздоровчий заклад „Барвінок”, ТОВ „Воєводино”, база відпочинку „Лумшори”,  мотель-ресторан „Турянська долина”, мотель - ресторан „Берізка” та ряд сільських садиб, серед яких “Водограй”, “Мисливська садиба”, “Пік Приват”, “ У цімбора”, “Турянський  двір”, “Квітка Карпат”, “У Мирона” та ін.

Протягом січня-квітня 2018 року туристичними закладами району надано послуг на суму  5,57 млн. грн.. Сплачено за цей же період податків до бюджету у сумі 1274,0 тис. грн

З  метою   створення  позитивного  іміджу туристичної сфери району та   представлення  можливостей цього комплексу,  у 2018 році район широко представлений на ХУІІІ  Міжнародній виставці “Україна. Подорожі. Туризм.” (м. Київ), “ХІІІ Буковинському туристичному ярмарку”, який зорієнтований на внутрішній туризм та ознайомлення з внутрішнім колоритом Буковинського краю. Також прийнято участь у спільній операційній програмі Румунія-Україна 2014-2020.

Райдержадміністрацією проведено інвентаризацію  та моніторинг закладів розміщення та харчування, туристичних та музейних установ  на території району із зазначенням:

-          назви, адреси  та типу суб»єкта господарювання;

-          послуг, що надаються;

-          наявною інфраструктурою ( кількість номерів/ліжкомісць, посадкових місць у закладах харчування);

наявність конференц-залів та обладнання в них та ін.

        Для збільшення та впорядкування туристичних потоків, створення нових туристичних продуктів, забезпечення безпеки туристів на туристичних маршрутах райдержадміністрацією спільно з керівниками туристично-рекреаційних закладів розроблено та систематизовано туристичні маршрути. Визначено ступені складності цих маршрутів із зазначенням  початку, тривалості, місць можливої зупинки та визначних місць маршруту. Райдержадміністрацією спільно з спеціалістами Ужгородського військового лісництва Західного територіального квартирно-експлуатаційного відділення проведено обстеження 2 туристичних маршрутів  для маркування. Також спеціалістами ДП  «Перечинське лісове господарство» заплановано спільно з громадською організацією  «Карпатські стежки»  провести обстеження та маркування наявних туристичних маршрутів. Системно проводиться робота та приймається участь району в проекті «Туристичні шляхи Закарпаття», яка дозволить систематизувати усі туристичні маршрути в районі та створити належні умови туристичної інфраструктури.

        Суб»єктам туристичної діяльності та  особам, що здійснюють діяльність в галузі туризму  райдержадміністрацією доведено інструкцію зі знакування, маркування туристичних маршрутів та зразки туристичних знаків.

        На даний час на території району є 10 туристичних маршрутів загальною протяжністю біля 97 км  ( з них 3 велосипедні).В путівнику «Ужгород та Ужанська долина» надруковано цікаві пішохідні та велосипедні маршрути та тури із супроводом: ( від Тиси в Українські лісисті Карпати: Ужгород - Чоп – Мукачево – замок Паланок – радіолокативна станція – присілки м. Мукачева – «Воєводино» - Т.Ремета (пам»ятник листоноші Ф.Фекеті (м.Перечин) – с.Зарічово ( музей  «Лемківська садиба») – Ужоцький перевал (8  денний маршрут).

            Прийнято участь у засіданні за круглим столом на тему: «Знакування туристичних маршрутів та формування єдиної мережі туристичних маршрутів», де розглядалися питання щодо наявної системи туристичних шляхів, логістики та етапів маркувальних робіт, підтримки та утримання існуючих туристичних маршрутів.      

 

 Для розширення атракційності туристичного продукту району в  ТОВ «Воєводино»  наявне кіно-спортивне господарство. Проводиться відповідна робота щодо розробки  кінних маршрутів для включення їх в загальну мережу туристично-екскурсійних маршрутів.

  Райдержадміністрацією спільно з районним центром зайнятості населення протягом 4 місяців 2018 року проведено 7 семінарів з організації у сфері сільського туризму, в яких взяло участь 46 осіб. Зібрано дані про власників садиб району, які можуть надавати послуги з розміщення і харчування туристів. Проводиться відповідна робота з інформування власників садиб про потенційних туристів і навпаки, інформування туристів про власників садиб, які надають послуги. Відділом економічного розвитку та туризму   управління економічного розвитку і торгівлі РДА  на облік взято 17 сільських садиб по кожній з яких розроблено бізнес-картку короткотермінового проживання та інформацію про них розміщено на Веб-сторінці райдержадміністрації. Розроблено та надано інформацію про сільські садиби району для розміщення їх в обласний довідник «Сільські садиби гостинно запрошують» та на туристично-інформаційному порталі «Вітаємо на Закарпатті».

В районі діє 1  туристично-інформаційний центр. З метою надання якісних туристичних послуг фахівці туристично-інформаційного центру  приймають участь у семінарах-навчаннях, де ознайомлюються із специфікою роботи центрів туристичної інформації згідно Міжнародних стандартів.

Для пропаганди наявного туристично-рекреаційного потенціалу, більш широкого залучення туристів у районі розроблено: рекламно-інформаційний матеріал  „Перечинщина сьогодні”, щодо перспективи розвитку Перечинського району, де включено матеріал про туристично-рекреаційні можливості району; буклет „Туристична Перечинщина”, брошура „Дивовижний край - мальовнича Перечинщина”, буклет “Вас вітає Перечинщина”, в якому представлена інформація про відпочинок у сільських садибах району та про музей “Лемківська садиба”, водоспад Шипот”, Свято-Василівську дерев’яну церкву в с. Лікіцари.

               Крім того, райдержадміністрацією проводиться робота щодо:

          -  сприяння у розвитку сільського, велосипедного та  кінного туризму.

          - відновлення існуючої та розробка нової мережі  туристично-рекреаційних маршрутів.

          - з метою покращення роботи туристичних закладів району проводяться наради, засідання робочої групи з питань підготовки туристичного комплексу  у літній та зимовий період,  забезпечення вимог чинного законодавства з питань безпеки, санітарного стану, охорони навколишнього середовища, забезпечення вимог протипожежної безпеки.

           - недопущення керівниками туристичних закладів заборгованості до бюджетів всіх рівнів, створення нових робочих місць у даній галузі.

  

У  Перечинському районі проводяться заходи щодо розвитку транскордонного співробітництва.

 Діють угоди про співпрацю між органами місцевого самоврядування та адміністративно-територіальними одиницями  зарубіжних країн:

- Перечинською районною державною адміністрацією та Регіональною радою по зв»язках русинів-українців (Словаччина);

- двосторонній Меморандум про співпрацю між Перечинською районною радою та містом Кошіце-Тагановці (Словаччина);

- угода про взаємну співпрацю між Дубриницькою сільською радою та с. Руські Грабовець (Словаччина);

- угода  про  взаємну  співпрацю  між Туричківською  сільською  радою та с. Руська Бистра (Словаччина);

- угода про взаємну співпрацю між Порошківською сільською  радою та с. Подгород (Словаччина);

- угода про взаємну співпрацю між Сімерківською  сільською  радою та  с. Іновце (Словаччина);

- угода про взаємну співпрацю між Новоселицькою сільською   радою та  с. Бенятіна (Словаччина);

- угода про взаємну співпрацю між Т.Реметівською сільською радою та с. Лучки Михайловського окресту (Словаччина);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та Гміна Сянок (Польща);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Мортф’ю (Угорщина);

            - угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Дрієніца (Словаччина);

- поновлено угоду про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Нодь-Ечед (Угорщина);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Гуменне (Словаччина);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Глогов Малопольський (Польща);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Собранце (Словаччина);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та Коромля а окольє (Словаччина);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Світаві (Чехія);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Мюлінген (Німеччина);

У загальноосвітніх школах району постійно  реалізується план заходів з питань європейської інтеграції України.  Активними є Перечинська  гімназія ІІ-ІІІ ступенів  та  загальноосвітня  школа  І-ІІІ ступенів с. Т.Ремета, які вивчають словацьку мову, культуру та звичаї національних меншин, постійно підтримуючи партнерські стосунки із словацькими, польськими та угорськими учнівськими колективами.

            Перечинською гімназією ІІ-ІІІ ступенів суспільно-гуманітарного напрямку у 2017 році укладено угоду між Закарпатським центром туризму, краєзнавства, екскурсій учнівської молоді, гімназією і мовною школою з правом державного іспиту  м. Світави (Чехія).

Техніко-економічне співробітництво району з міжнародними організаціями виражається у співробітництві  з міжнародними організаціями.

Згідно укладеної Угоди про спільне фінансування інвестиційних проектів  у рамках програми співробітництва  між  Закарпатською областю України та Пардубіцьким краєм Чеської Республіки на 2017 рік у районі розпочато комплексну експертну оцінку проектно-кошторисної документації  для  реконструкції будівлі клубу під соціально-культурний центр (клуб, бібліотека, ФАП) у с. Мокра, 60., в тому числі проектно-кошторисна документація. За попередніми даними, загальна вартість проекту – 4777,561 тис. грн. Рішенням сесії обласної ради від 16.02.2017 №665 виділено 500, тис. грн. для спів фінансування проекту  та 200,0 тис. грн. для оплати за проектно-кошторисну документацію. 

            Основні заходи проекту:

            - підготовчі роботи (розвалка старої будівлі);

            - основні роботи ( будівництво будівлі, встановлення вікон та дверей, внутрішня, зовнішня штукатурка);

            - будівництво зовнішніх мереж ( електропостачання, водо забезпечення, теплопостачання та каналізація).

            Також заплановано реконструкцію Відьшинківського НВК ЗОШ І-ІІ ступенів – ДНЗ. Загальна вартість проекту 1418,488 тис. грн.

Міжнародних партнерів в Україні представляє благодійний фонд ,,Віза’’.