а Untitled Page

Туризм та рекреація. Загальний огляд

        
_________________________________________________________________

 Займаючи вигідне географічне положення та володіючи потужним природно-ресурсним потенціалом, район має велику перспективу у розвитку туризму.

            Одним з перших кроків на шляху розвитку даної галузі має бути ефективне реформування наявних у районі туристичних закладів.

Враховуючи, що туристично-рекреаційна галузь – це не тільки джерело «швидких» прибутків і масової зайнятості населення , але й стимулятор розвитку всього господарського комплексу, районна державна адміністрація приділяє значну увагу розвитку цієї галузі , прагне до розширення географії міжнародних маршрутів, до співпраці по розвитку  в туристично-рекреаційного галузі.

 У туристично-рекреаційній сфері мережу закладів представляють такі основні об’єкти: лікувально-оздоровчий комплекс “Полонина”, лікувально-оздоровчий комплекс “Полонина ДБК-3”,  лікувально-оздоровчий комплекс «Дубриничі» ДП  „Карпати”, сезонний заміський дитячо-оздоровчий табір „Зв’язківець”, дитячо - оздоровчий заклад „Барвінок”, ТОВ „Воєводино”, база відпочинку „Лумшори”,  мотель-ресторан „Турянська долина”, мотель - ресторан „Берізка” та ряд сільських садиб, серед яких “Водограй”, “Мисливська садиба”, “Пік Приват”, “ У цімбора”, “Турянський  двір”, “Квітка Карпат”, “У Мирона” та ін.

Протягом січня-квітня 2018 року туристичними закладами району надано послуг на суму  5,57 млн. грн.. Сплачено за цей же період податків до бюджету у сумі 1274,0 тис. грн

З  метою   створення  позитивного  іміджу туристичної сфери району та   представлення  можливостей цього комплексу,  у 2018 році район широко представлений на ХУІІІ  Міжнародній виставці “Україна. Подорожі. Туризм.” (м. Київ), “ХІІІ Буковинському туристичному ярмарку”, який зорієнтований на внутрішній туризм та ознайомлення з внутрішнім колоритом Буковинського краю. Також прийнято участь у спільній операційній програмі Румунія-Україна 2014-2020.

Райдержадміністрацією проведено інвентаризацію  та моніторинг закладів розміщення та харчування, туристичних та музейних установ  на території району із зазначенням:

-          назви, адреси  та типу суб»єкта господарювання;

-          послуг, що надаються;

-          наявною інфраструктурою ( кількість номерів/ліжкомісць, посадкових місць у закладах харчування);

наявність конференц-залів та обладнання в них та ін.

        Для збільшення та впорядкування туристичних потоків, створення нових туристичних продуктів, забезпечення безпеки туристів на туристичних маршрутах райдержадміністрацією спільно з керівниками туристично-рекреаційних закладів розроблено та систематизовано туристичні маршрути. Визначено ступені складності цих маршрутів із зазначенням  початку, тривалості, місць можливої зупинки та визначних місць маршруту. Райдержадміністрацією спільно з спеціалістами Ужгородського військового лісництва Західного територіального квартирно-експлуатаційного відділення проведено обстеження 2 туристичних маршрутів  для маркування. Також спеціалістами ДП  «Перечинське лісове господарство» заплановано спільно з громадською організацією  «Карпатські стежки»  провести обстеження та маркування наявних туристичних маршрутів. Системно проводиться робота та приймається участь району в проекті «Туристичні шляхи Закарпаття», яка дозволить систематизувати усі туристичні маршрути в районі та створити належні умови туристичної інфраструктури.

        Суб»єктам туристичної діяльності та  особам, що здійснюють діяльність в галузі туризму  райдержадміністрацією доведено інструкцію зі знакування, маркування туристичних маршрутів та зразки туристичних знаків.

        На даний час на території району є 10 туристичних маршрутів загальною протяжністю біля 97 км  ( з них 3 велосипедні).В путівнику «Ужгород та Ужанська долина» надруковано цікаві пішохідні та велосипедні маршрути та тури із супроводом: ( від Тиси в Українські лісисті Карпати: Ужгород - Чоп – Мукачево – замок Паланок – радіолокативна станція – присілки м. Мукачева – «Воєводино» - Т.Ремета (пам»ятник листоноші Ф.Фекеті (м.Перечин) – с.Зарічово ( музей  «Лемківська садиба») – Ужоцький перевал (8  денний маршрут).

            Прийнято участь у засіданні за круглим столом на тему: «Знакування туристичних маршрутів та формування єдиної мережі туристичних маршрутів», де розглядалися питання щодо наявної системи туристичних шляхів, логістики та етапів маркувальних робіт, підтримки та утримання існуючих туристичних маршрутів.      

 

 Для розширення атракційності туристичного продукту району в  ТОВ «Воєводино»  наявне кіно-спортивне господарство. Проводиться відповідна робота щодо розробки  кінних маршрутів для включення їх в загальну мережу туристично-екскурсійних маршрутів.

  Райдержадміністрацією спільно з районним центром зайнятості населення протягом 4 місяців 2018 року проведено 7 семінарів з організації у сфері сільського туризму, в яких взяло участь 46 осіб. Зібрано дані про власників садиб району, які можуть надавати послуги з розміщення і харчування туристів. Проводиться відповідна робота з інформування власників садиб про потенційних туристів і навпаки, інформування туристів про власників садиб, які надають послуги. Відділом економічного розвитку та туризму   управління економічного розвитку і торгівлі РДА  на облік взято 17 сільських садиб по кожній з яких розроблено бізнес-картку короткотермінового проживання та інформацію про них розміщено на Веб-сторінці райдержадміністрації. Розроблено та надано інформацію про сільські садиби району для розміщення їх в обласний довідник «Сільські садиби гостинно запрошують» та на туристично-інформаційному порталі «Вітаємо на Закарпатті».

В районі діє 1  туристично-інформаційний центр. З метою надання якісних туристичних послуг фахівці туристично-інформаційного центру  приймають участь у семінарах-навчаннях, де ознайомлюються із специфікою роботи центрів туристичної інформації згідно Міжнародних стандартів.

Для пропаганди наявного туристично-рекреаційного потенціалу, більш широкого залучення туристів у районі розроблено: рекламно-інформаційний матеріал  „Перечинщина сьогодні”, щодо перспективи розвитку Перечинського району, де включено матеріал про туристично-рекреаційні можливості району; буклет „Туристична Перечинщина”, брошура „Дивовижний край - мальовнича Перечинщина”, буклет “Вас вітає Перечинщина”, в якому представлена інформація про відпочинок у сільських садибах району та про музей “Лемківська садиба”, водоспад Шипот”, Свято-Василівську дерев’яну церкву в с. Лікіцари.

               Крім того, райдержадміністрацією проводиться робота щодо:

          -  сприяння у розвитку сільського, велосипедного та  кінного туризму.

          - відновлення існуючої та розробка нової мережі  туристично-рекреаційних маршрутів.

          - з метою покращення роботи туристичних закладів району проводяться наради, засідання робочої групи з питань підготовки туристичного комплексу  у літній та зимовий період,  забезпечення вимог чинного законодавства з питань безпеки, санітарного стану, охорони навколишнього середовища, забезпечення вимог протипожежної безпеки.

           - недопущення керівниками туристичних закладів заборгованості до бюджетів всіх рівнів, створення нових робочих місць у даній галузі.

  

У  Перечинському районі проводяться заходи щодо розвитку транскордонного співробітництва.

 Діють угоди про співпрацю між органами місцевого самоврядування та адміністративно-територіальними одиницями  зарубіжних країн:

- Перечинською районною державною адміністрацією та Регіональною радою по зв»язках русинів-українців (Словаччина);

- двосторонній Меморандум про співпрацю між Перечинською районною радою та містом Кошіце-Тагановці (Словаччина);

- угода про взаємну співпрацю між Дубриницькою сільською радою та с. Руські Грабовець (Словаччина);

- угода  про  взаємну  співпрацю  між Туричківською  сільською  радою та с. Руська Бистра (Словаччина);

- угода про взаємну співпрацю між Порошківською сільською  радою та с. Подгород (Словаччина);

- угода про взаємну співпрацю між Сімерківською  сільською  радою та  с. Іновце (Словаччина);

- угода про взаємну співпрацю між Новоселицькою сільською   радою та  с. Бенятіна (Словаччина);

- угода про взаємну співпрацю між Т.Реметівською сільською радою та с. Лучки Михайловського окресту (Словаччина);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та Гміна Сянок (Польща);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Мортф’ю (Угорщина);

            - угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Дрієніца (Словаччина);

- поновлено угоду про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Нодь-Ечед (Угорщина);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Гуменне (Словаччина);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Глогов Малопольський (Польща);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Собранце (Словаччина);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та Коромля а окольє (Словаччина);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Світаві (Чехія);

- угода про співпрацю між Перечинською міською радою та м. Мюлінген (Німеччина);

У загальноосвітніх школах району постійно  реалізується план заходів з питань європейської інтеграції України.  Активними є Перечинська  гімназія ІІ-ІІІ ступенів  та  загальноосвітня  школа  І-ІІІ ступенів с. Т.Ремета, які вивчають словацьку мову, культуру та звичаї національних меншин, постійно підтримуючи партнерські стосунки із словацькими, польськими та угорськими учнівськими колективами.

            Перечинською гімназією ІІ-ІІІ ступенів суспільно-гуманітарного напрямку у 2017 році укладено угоду між Закарпатським центром туризму, краєзнавства, екскурсій учнівської молоді, гімназією і мовною школою з правом державного іспиту  м. Світави (Чехія).

Техніко-економічне співробітництво району з міжнародними організаціями виражається у співробітництві  з міжнародними організаціями.

Згідно укладеної Угоди про спільне фінансування інвестиційних проектів  у рамках програми співробітництва  між  Закарпатською областю України та Пардубіцьким краєм Чеської Республіки на 2017 рік у районі розпочато комплексну експертну оцінку проектно-кошторисної документації  для  реконструкції будівлі клубу під соціально-культурний центр (клуб, бібліотека, ФАП) у с. Мокра, 60., в тому числі проектно-кошторисна документація. За попередніми даними, загальна вартість проекту – 4777,561 тис. грн. Рішенням сесії обласної ради від 16.02.2017 №665 виділено 500, тис. грн. для спів фінансування проекту  та 200,0 тис. грн. для оплати за проектно-кошторисну документацію. 

            Основні заходи проекту:

            - підготовчі роботи (розвалка старої будівлі);

            - основні роботи ( будівництво будівлі, встановлення вікон та дверей, внутрішня, зовнішня штукатурка);

            - будівництво зовнішніх мереж ( електропостачання, водо забезпечення, теплопостачання та каналізація).

            Також заплановано реконструкцію Відьшинківського НВК ЗОШ І-ІІ ступенів – ДНЗ. Загальна вартість проекту 1418,488 тис. грн.

Міжнародних партнерів в Україні представляє благодійний фонд ,,Віза’’.

 

 

 Про стан виконання заходів

з реалізації Програми розвитку транскордонного співробітництва

Перечинського району на 2016 − 2020 роки у 2017 році


 

Ромські та словацькі колективи є активними учасниками новорічно-різдвяних, великодніх, концертних святкових програм, фестивалів та  районних свят.

У січні 2017 року зразковий ансамбль танцю «Турянська долина» взяв участь у концерті для українських словаків «Маланчин вечір» в м. Кошіце (Словацька Республіка).

19 березня 2017 року вокальний ансамбль ромської меншини м. Перечин  взяв участь у концертній програмі, присвяченій Дню працівників житлово-комунального господарства та 8 квітня 2017 року у концертній програмі до Міжнародного дня ромів, а також 27 травня поточного року у святкуванні Дня міста Перечин.

11 червня 2017 року зразковий ансамбль танцю «Турянська долина» взяв участь в районному творчому звіті колективів та аматорів художньої самодіяльності Перечинщини.

24 вересня 2017 року вокальний ансамбль ромської меншини м.Перечин та зразковий ансамбль танцю «Турянська долина»   прийняли участь  у концертній програмі V відкритого фестивалю мистецтв «Перечинщина скликає таланти».

10 жовтня 2017 року зразковий ансамбль танцю «Турянська долина»   прийняли участь  у фольклорному фестивалі м. Кошіце «Віночний концерт».

Бібліотечними установами району здійснюються заходи на тематику Євросоюзу.   Зокрема:

 Центральна районна бібліотека:

відеоперегляд «Імплементація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС»;

консультація «Європейські вимоги до реформування системи державної служби України»

Районна бібліотека для дітей:

інформаційна година «Чи знаєш ти європейські країни?».

Бібліотека – філія села Т.Ремета веде активну пропаганду словацької літератури, тісно співпрацює з місцевим осередком «Матіца словенська». У бібліотеці відкрито та  оформлено  «Кімнату  словацької літератури» де з користувачами словаками проводяться  просвітницькі заходи, розраховані на різні вікові категорії. Знайомство  з словацькою літературою здійснюється через популярний для користувачів бібліотеки   сайт  Slovenska ditjacha

literature.txt (словацька дитяча література). У бібліотеці можна ознайомитись також з  періодичними виданнями та новинами Словаччини, які розміщені на сайті Slovachina.htmi.Щороку район приймає участь у проведенні Європейських днів добросусідства та відзначення Дня Європи в Україні. Відповідно до розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 10.05.2017 №143 «Про проведення  Дня добросусідства» райдержадміністрацією забезпечено участь представників підприємств, організацій та установ установ району у проведенні Дня добросусідства на українсько-словацькому кордоні «М. Березний – Убля».

З метою розвитку інфраструктури та організації транскордонних туристичних маршрутів райдержадміністрацією проводиться відповідна робота щодо знакування (маркування) маршрутів та формування єдиної мережі туристичних маршрутів (шляхів), етапів маркувальних робіт, їх підтримки та утримання. На даний час на території району є 10 туристичних маршрутів різного виду складності протяжністю понад 97 км.

Райдержадміністрацією розроблено мережу туристичних маршрутів та надано про них інформацію  в департамент економічного розвитку і торгівлі Закарпатської облдержадміністрації для розміщення їх  у щорічне інформаційне видання «Туристичні маршрути Закарпаття» з подальшим його розповсюдженням шляхом участі у виставкових заходах з метою популяризації районних туристичних маршрутів.

За рахунок коштів, передбачених в обласному бюджеті для виконання Програми розвитку туризму і курортів у Закарпатській області на 2016-2020 роки в районі встановлено 3 дорожні інформаційні знаки до історико-культурних пам»яток району.

У районі вже напрацьовано певний позитивний досвід у формуванні культури міжетнічного спілкування та взаємин школярів. Перечинська гімназія ІІ-ІІІ ступенів суспільно-гуманітарного напрямку та загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів села Тур′я Ремета, у яких  вивчається словацька мова, тісно співпрацюють з установами та організаціями Словацької Республіки за посередництвом обласної організації «Матіца словенська» та організації словаків на Закарпатті імені Людвига Штура. Місцевий осередок «Матіца словенська» села Тур′я-Ремета сприяє функціонуванню фольклорного колективу «Радуванка» (керівник Роля М.І.) та зразкового дитячого танцювального колективу «Тур′янська долина»  (керівник Пастеляк І.І.). 

Про результативність навчальної діяльності школярів свідчать щорічні призові місця на численних обласних мистецьких заходах, а саме: «Чарівність казки», «Словацький бетлегем», «Словацька веселіца», «Золотий соловей».

9 січня 2017 року освітянська делегація з м. Світаві (Чехія) на чолі  зі старостою м. Світаві та міським головою Перечина побували у Перечинській гімназії ІІ-ІІІ ступенів, де ознайомилися з досвідом роботи закладу в галузі міжнародного партнерства, а також обговорили перспективи співпраці між Перечинською гімназією та навчальними закладами м. Світаві.

У січні 2017 року делегація жителів із Руського Керестура (Сербія)   та  організація «Карпати» з  дружнім візитом  відвідали с. Т. Ремету, де відбулася зустріч з сільським головою, депутатським корпусом, учнями та вчителями Т. Реметівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

9 лютого 2017 року Перечинщину відвідали гості з Кошицького краю та подарували Перечинській гімназії навчальну та художню словацькомовну літературу

У рамках співпраці з «Матіцею словенською» 10-16 березня 2017 року 3 учнів Перечинської гімназії взяли участь у зимовому тренінгу «Сніг і вода», що проводився методичним центром Університету Матея Бела в Банській бистриці (Словацька Республіка) і проходив у м. Доновали на базі гірськолижного комплексу «Лімба».

Делегація з Перечинської гімназії відвідала школу-партнера в м. Михайловці (Словацька Республіка), де відбувся ХУІ щорічний фестиваль дитячої творчості за участю партнерських шкіл із Словаччини, Чехії, Польщі та України.

В рамках відзначення Дня Європи Перечинська гімназія зустрічала гостей зі Словаччини – учнів  із школи Яна Шверма, що   в Михайловцях. Семикласники-гімназисти та учні партнерської школи змагалися в знаннях про Україну та Словаччину - про історію, культуру, звичаї , традиції.

 Відповідно плану-заходів на 2016-2021 роки 29 березня 2017 року 20 учнів  та 7 викладачів Перечинської гімназії ІІ- ІІІ ступенів  з метою обміну досвідом та проведення інтеграційних занять відвідали партнерську школу у м. Михайловці.

10 квітня 2017 року в Перечинській гімназії ІІ ІІІ ступенів з профорієнтаційною метою були проведені зустрічі з представниками економічного університету Словацької Республіки (м. Михайловці) та Національної Академії Державної прикордонної служби України ім.. Б.Хмельницького (м. Хмельницький).

21 квітня 2017 року за сприяння обласної культурно-освітньої організації «Матіца словенська» учні Перечинської гімназії ІІ-ІІІ ступенів суспільно-гуманітарного напрямку та Т. Реметівської ЗОШ І-ІІІ ступенів взяли участь у ХХ обласному конкурсі виразного читання словацької поезії та прози «Чарівність казки». Троє учнів Перечинської гімназії ІІ-ІІІ ступенів зайняли відповідно одне  І-ше місце у  ІІІ віковій категорії, одне ІІ-ге місце у ІІ віковій категорії та нагороджені похвальною грамотою за виразне читання словацької прози.

18 травня 2017 року перед учнями Перечинської гімназії ІІ-ІІІ ступенів з профорієнтаційною презентацією виступили викладачі Університету менеджменту безпеки м. Кошіце, де учні мали можливість дізнатися про специфіку навчання в європейських вузах. Також учні цього навчального закладу 30 травня 2017 року відвідали Генеральне консульство Словацької Республіки в м. Ужгород.

 Т. Реметівська ЗОШ І-ІІІ ступенів взяла участь у Проекті «Створення умов для спортивно-оздоровчого дозвілля молоді на базі шкільного майданчика в с. Т. Ремета. У цьому році проект став одним із переможців програми «Дійсно разом 2.0», що фінансується Словацькою державною Програмою допомоги розвитку  «Slovak Aid». Вже другий рік поспіль ця Програма впроваджується Карпатським фондом України та Карпатською надацією Словаччини.Проектом передбачено будівництво спортивного майданчика, дитячого майданчика для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, ремонт вуличного туалету, встановлення системи відео нагляду і облаштування прилеглої території.

У червні поточного року на базі Т. Реметівської ЗОШ І-ІІІ ступенів працював словацькомовний табір «Веселий мурашник». Мовні практикуми  проводились з використанням сучасного мультимедійного обладнання у формі гри.

Також 3-4 червня 2017 року вчителі словацької мови району взяли участь у практичному семінарі, що проходив на базі ЗІППО в м. Ужгород.

Протягом 9-ти місяців 2017 року вчителі Перечинської гімназії ІІ-ІІІ ступенів брали участь у роботі семінару для учителів – учасників проекту «Інноваційні методи в освіті для підтримки партнерства «InovЕduk», що проходив у м. Михайловці (Словаччина).

У вересні 2017 року педагоги та учні Перечинської гімназії ІІ-ІІІ ступенів суспільно-гуманітарного напрямку та Перечинської ЗОШ І-ІІІ ступенів відвідали м. Світава (Чехія), де побували у різних навчальних закладах. Учні поспілкувалися з ровесниками, а педагоги переймали досвід з організації навчального процесу.

Щороку учні  Перечинської гімназії ІІ- ІІІ ступенів  суспільно-гуманітарного напрямку відпочивають у літніх оздоровчих таборах Словаччини.

21 жовтня 2017 року було вшановано пам»ять кодифікатора словацької мови Людовита Штура відкриттям пам»ятної дошки.Учні Т. Реметівської ЗОЩ І-ІІІ ст. відвідали м. Вербас (Сербія), де мали можливість ознайомитися із стуктурою освіти в Сербії.

26 жовтня 2017 року делегація з м. Світаві відвідали Перечинську гімназію. 10 гімназистів із чеського міста-партнера  відвідали відкриті уроки української мови, здійснили екскурсію по м. Перечин та ознайомилися з діяльністю туристичних закладів с. Лумшори та ТОВ «Воєводино».

23 листопада 2017 року Учні 5 (9) класів Перечинської гімназії ІІ-ІІІ ступенів побували в середній технічній школі м. Михайловці.

7 грудня 2017 року гостями Перечинської гімназії ІІ-ІІІ ступенів були начальник візового відділу Генерального Консульства Словацької Республіки в Ужгороді Яна Дворецька та Почесний консул у В. Березному Олег Адамчук, які привітали учнів та педагогів закладу із Новорічними святами та вручили дітям солодкі подарунки.

У ході співробітництва між державними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадськими об»єднаннями «Матіци словенської», батьківської громадськості для задоволення освітніх потреб представників словацьких національних  меншин на Закарпатті проводиться робота щодо подальшого зміцнення навчально-матеріальної бази шкіл, які вивчають словацьку мову.

Діяльність освітніх установ з  розвитку транскордонного співробітництва продовжуватиметься у 2017році.

З метою належного представлення  туристично-рекреаційного потенціалу нашого краю район було представлено у таких заходах міжнародного характеру:

Міжнародна туристична виставка «Україна – подорожі та туризм» (м. Київ);

Міжнародному туристичному тижні (м. Одеса);

ІІ Всеукраїнському туристичному фестивалі «В гості до українців»

ХУ Міжнародній туристичній виставці-ярмарку «Турєвроцентр Закарпаття – 2017»

Розділ «Діяльність району у сфері транскордонного співробітництва» на веб-сторінці райдержадміністрації поновлюється у разі необхідності.

У 2017 році райдержадміністрацією виготовлено буклети та карту району про туристично-рекреаційний потенціал  з метою належного представлення району у заходах міжнародного характеру в Україні і за кордоном